Z prázdnin do karantény. Po návratu z dovolené zůstanou někteří školáci doma

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – O víkendu končí pro školáky ve Zlínském kraji jarní prázdniny, někteří z nich si je ale ještě prodlouží. Mnohé ze škol se totiž rozhodly dbát na doporučení hygieniků a žáky vracející se z rizikových regionů zasažených koronavirem nepřijmou. Čeká je dvoutýdenní režim domácí výuky, během které budou mít nepřítomnost omluvenou.

Nařízených čtrnáct dní je podle krajské hygienické stanice maximální doba, do které onemocnění propukne. Z toho důvodu je nezbytné, aby děti vracející se ze zasažených regionů zůstaly doma. „Obdobně je třeba přistupovat i k účasti na pobytových akcích různých typů jako lyžařský výcvik, ozdravný pobyt a podobně,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková.

Roušky do vsetínských škol

Do Itálie a také dalších oblastí, kde již byla potvrzena nákaza koronavirem, zamířila během právě končících jarních prázdnin také řada rodičů s dětmi ze Vsetína. „Na základě doporučení krajské hygienické stanice jsme vyzvali ředitele škol, aby se dohodli s rodiči, že děti, které se vrátily z rizikových oblastí, zůstanou s omluvenou docházkou doma ve dvoutýdenní karanténě,“ prohlásil starosta města Jiří Růžička.

Místostarosta Tomáš Pifka, který má ve své gesci oblast školství, současně dodal, že se radnici podařilo do škol zajistit ochranné roušky. „Primárně jsou určeny kantorům. Zejména pak těm starším, protože právě u starších osob jsou následky onemocnění koronavirem nejdramatičtější,“ dodal Pifka.

V pondělí čeká mnohé zlínské školáky ředitelské volno

Výzva Krajské hygienické stanice se objeví i na dveřích základních a mateřských škol zřizovaných krajským městem. Informace se rodiče dozví prostřednictvím elektronické žákovské knížky. „Rodiče žádáme o zaslání zprávy a sdělení jména dítěte, kterého se karanténa týká, nejpozději do neděle 8. března 2020, vždy na mailovou adresu příslušného ředitele. Věřím, že toto opatření rodiče pochopí a budou jej respektovat,“ řekla náměstkyně pro oblast školství Kateřina Francová.

Na základě rozhodnutí náměstkyně Zlín doporučil těmto školám vyhlásit na pondělí 9. března ředitelské volno. Během něj by měli zmonitorovat situaci počtu žáků a učitelů a podle toho přizpůsobit další výuku.

Doma zůstanou středoškoláci i zaměstnanci škol

Příští týden se do mateřských a základních škol nepodívají ani výletníci z Kroměříže. „Chtěl bych ale občany uklidnit, nákaza v našem regionu zatím potvrzena nebyla. Jedná se o preventivní opatření, které má ochránit ostatní děti, učitele a zaměstnance škol,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Výjimku netvoří ani žáci středních škol. Režim domácí výuky pro navrátilce ze zasažených oblastí nařídilo například i Gymnázium Uherské Hradiště nebo Střední Odborná škola a Gymnázium Staré Město.

Dvoutýdenní volno neplatí jen pro žáky. Do zaměstnání nebudou docházet ani někteří učitelé. „Doporučení se vztahuje i na pedagogy, lektory, vychovatele či jiné pracovníky zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání ve Zlínském kraji po dobu čtrnácti dnů po návratu z oblastí s výskytem onemocnění COVID-19,“ informovali hygienici.