Na budovách radnic a úřadů po Vysočině vlaje 45 tibetských vlajek

Na Vysočině se k akci Vlajka pro Tibet připojilo na 45 obcí a měst. Foto: Magistrát města Jihlavy

VYSOČINA – Celkem 45 měst, městysů i obcí po celé Vysočině se rozhodlo, že projeví solidaritu s Tibetem, podpoří lidská práva a vyvěsí tibetskou vlajku. Vůbec poprvé se k podpoře přidává obec Šlapanov a obec Vanůvek na Jihlavsku. Vlajky se vyvěšují k 10. březnu, kdy si Tibet připomíná 61. výročí povstání odpůrců čínského komunistického režimu.

„Oslovil nás dopis, který od podporovatelů této akce přišel k nám na obecní úřad. I my máme zkušenosti s totalitním režimem, a proto bychom měli tento malý národ podpořit. Zaznamenala jsem ohlasy, proč to děláme, když s Čínou ve smyslu celé republiky obchodujeme, ale tady to není o ekonomice, ale o lidských právech,“ vysvětlila rozhodnutí historicky vůbec poprvé se k akci připojit starostka Šlapanova Veronika Vyšinská.

Z větších měst se připojila Jihlava, Havlíčkův Brod, Třebíč, Žďár nad Sázavou nebo Humpolec, ale vlajky vlají i na menších obecních úřadech, jako například v Puklicích, Martínkově, Dobré Vodě u Pacova nebo v Hodicích.

Z okna kanceláře primátorky města Jihlavy Karolíny Koubové vyvěsili tibetskou vlajku v úterý 10. března, stejně jako v loňském roce, za to po dva předešlé roky vlajka se sluncem na jihlavské radnici nezavlála. „Česká republika byla v době mého dospívání v 90. letech zemí, která se prostřednictvím svého prezidenta hlásila k obraně lidských práv. Na svoji zemi jsem byla proto hrdá. Vyvěšování vlajky pro Tibet považuji osobně za projev solidarity, ale také za připomenutí stále trvajícího omezování lidských práv v Číně i jinde na světě,“ uvedla radní města Jihlavy Silvie Čermáková.

To Třebíč se k mezinárodní symbolické kampani Vlajka pro Tibet připojuje od roku 2000 a kromě dvou výjimek vyvěšuje tibetskou vlajku každoročně.

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 737 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Letos vlajku vyvěšuje na 844 obcí, měst nebo krajů.

Přehled všech zapojených z Vysočiny

Statutární město Jihlava, Město Havlíčkův Brod, Město Humpolec, Město Moravské Budějovice, Město Náměšť nad Oslavou, Město Pacov, Město Světlá nad Sázavou, Město Třebíč, Město Žďár nad Sázavou, Město Golčův Jeníkov, Město Jaroměřice Nad Rokytnou, Město Kamenice nad Lipou, Město Polná, Město Přibyslav, Město Třešť, Město Brtnice, Město Ždírec nad Doubravou, Městys Bobrová, Městys Budišov, Městys Krucemburk, Městys Luka nad Jihlavou, Městys Lukavec, Městys Okříšky, Městys Větrný Jeníkov, Obec Biskupice-Pulkov, Obec Dobrá Voda u Pacova, Obec Hodice, Obec Horní Újezd, Obec Kožichovice, Obec Křižánky, Obec Láz, Obec Martínkov, Obec Ořechov, Obec Puklice, Obec Sedlice, Obec Senožaty, Obec Šlapanov, Obec Studnice, Obec Vanůvek, Obec Velký Rybník, Obec Vyskytná nad Jihlavou, Obec Vysoké Studnice, Obec Vystrčenovice, Obec Zachotín, Obec Žirov.