Potvrzeno: V kraji jsou tři případy nákazy koronavirem

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek řekla ve středu po 13. hodině, že v Jihomoravském kraji jsou první dva potvrzené případy nákazy koronavirem, Večer bylo oznámeno potvrzení třetího případu v kraji u starší ženy, která leží v bohunické nemocnici.

Otec s dcerou se vrátili z Itálie, kde byli na společné lyžařské dovolené v Dolomitech. Postupovali podle rad hygieniků, zavolali si odběrovou sanitku a zůstali doma v karanténě. Vzorky jim doma odebral speciální tým složený ze zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno a záchranářů. Vzorky pak odvezli k testování do bohunické nemocnice. „Jsou to importované případy, nemají souvislost s jinými potvrzenými případy v České republice,“ zdůraznila Renata Ciupek. Čtyřiaosmdesátiletá žena leží od středy ve vážném stavu na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Brno. Podle hygieniků nemá žádnou cestovatelskou anamnézu. Nakazila se od dcery, která není z Jihomoravského kraje a vrátila se z Itálie.

Podezření na nákazu měli i lékaři v Hodoníně, když tam zkolaboval srbský fotbalista. Záchranáři ho převezli do místní nemocnice. „Pacient měl původně avizovanou jinou diagnózu. Ukázalo se ale, že splňuje jak klinické, tak cestovatelské příznaky možného onemocnění,“ sdělil ředitel Nemocnice TGM v Hodoníně Antonín Tesařík. „Okamžitě byla použita desinfekce, ochranné pomůcky a osoba byla umístěna do izolace,“ popsal ředitel. Epidemiolog rozhodl o převozu cizince na infekční oddělení do kyjovské nemocnice. Vzorky poslali na specializovanou analýzu do brněnské fakultní nemocnice. „Jeho výsledky byly negativní,“ informoval mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil s tím, že stejné výsledky měly další dva domácí odběry u lidí z Kyjova. To potvrdil i okresní hygienik Libor Šmíd. „Podobnou anamnézu měli i další lidé, kteří se vrátili z lyžařského pobytu zvláště z Itálie, tak se odběry nařizovaly. Výsledky byly ale zatím u všech negativní,“ dodal hygienik. Deset Jihomoravanů je podle hygieniků momentálně v karanténě.

V období od 27. ledna ­do 11. března provedli epidemiologové Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje již více než 500 odborných konzultací u pacientů s podezřením na onemocnění novým koronavirem. V 81 případech bylo indikováno speciální vyšetření na přítomnost infekce koronavirem, jen za úterý bylo indikováno 23 vyšetření. V 59 případech již byla nákaza vyloučena. Ve čtvrtek bude jednat o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem znovu bezpečnostní rada kraje. „Hygienici jsou výrazně přetížení dotazy od lidí. Zřejmě oznámíme ve čtvrtek novou linku na krajském úřadě, která pomůže s dotazy,“ oznámil hejtman Šimek.