Vysočina má prvního nakaženého s koronavirem

Testy prokázaly první případ nakaženého koronavirem na Vysočině. Foto: Shutterstock

VYSOČINA, ŽĎÁRSKO – Česko má 67 potvrzených a testy prokázaných případů nemoci Covid-19 a mezi nimi je také první případ z Vysočiny. V italské Lombardii se nakazil muž narozený v roce 1964, který žije ve Žďáru nad Sázavou.
Do Česka se měl vrátit v pátek 6. března a přes víkend se podle dostupných informací zdržoval doma.

Jak uvedla Česká televize, přicestoval v osobním autě s jedním dalším pasažérem. Aktuálně hygienici zjišťují, s kým mohl přijít do kontaktu. „Pacient je v domácí karanténě, není hospitalizován ve zdravotnickém zařízení,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Pacient novoměstskou nemocnici nenavštívil, pro vzorek si přijel odběrový tým záchranářů ve speciální sanitce. „Ráno jsme evidovali 13 výjezdů, během dneška je to už 22 výjezdů,“ upřesnil mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Podle aktuální statistiky Ministerstva zdravotnictví už laboratoře otestovaly 1358 lidí a u 67 prokázaly pozitivní nález. Na Vysočině jde o první potvrzený případ.
Krajské nemocnice na Vysočině disponují osmi desítkami infekčních lůžek. Na respirátory od státu se čeká. „Ráno jsem byl informován, že respirátory pro zdravotnická a sociální zařízení na území Kraje Vysočina budou dodány ještě tento pátek. Centrálně budou uskladněny v areálu Nemocnice Jihlava,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Po uskladnění v jihlavské nemocnici si budou konkrétní zdravotnická i sociální péče pomůcky postupně vyzvedávat. „Vyžádaný materiál bude naskladňován a rozdělován tak, jak budou pokračovat jeho pravidelné dodávky,“ doplnil Vladimír Novotný.