Zvýšená hygiena, omezení spojů nebo kompenzace jízdenek. Tak reagují dopravci v kraji

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – V souvislosti s šířením koronaviru přijali dopravci v kraji řadu opatření. Kromě intenzivního úklidu a dezinfekce prostor nabízí po středečním uzavření škol možnost kompenzace časových jízdenek. MHD ve Zlíně zrušilo školní spoje, ostatní spoje budou jezdit podle běžného jízdního řádu.

Od pondělí 16. března budou ve Zlínském kraji upraveny jízdní řády linkových autobusů. Protože jsou uzavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy, pojedou autobusy v prázdninovém režimu. To znamená, že omezení autobusových spojů se týká především ranních a odpoledních spojů, které zabezpečují přepravu žáků a studentů do škol. Omezení autobusové linkové dopravy platí do odvolání, minimálně však 14 dnů.

České dráhy

České dráhy rozšířily a zintenzivnily úklid souprav. „Zvláštní pozornost je věnována dezinfekci všech součástí vybavení, s nimiž přicházejí cestující do styku – kliky, nástupní madla, úchopové části odpadkových košů, ovládací prvky dveří nebo sociální zařízení. U dálkových vlaků doplňujeme během jízdy ve velkých stanicích hygienické a dezinfekční prostředky,“ informoval dopravce.

Zároveň byla přijata opatření v oblasti zásad chování personálu, zvláště pak hygieny. Zaměstnance České dráhy vybavily desinfekčními gely a ubrousky, společnost jim pořídila také vitamíny na podporu imunity.

Od středy 11. března provádí dopravce návratky částečně či zcela nevyužitých týdenních, měsíčních a čtvrtletních časových jízdenek pro cestující do osmnácti let a žáky a studenty do 26 let, a to bez srážky. „Návratek lze uplatnit kdykoliv ve lhůtě do 6 měsíců od prvního dne nevyužití, přičemž za první den nevyužití se vždy považuje 11. března 2020 a toto datum rovněž nahrazuje předepsané potvrzení,“ sdělil dopravce.

Při úhradě jízdného cestující žádá, aby používali platební karty a elektronické peněženky. Ty mají také sami přiložit k platebnímu terminálu.

Arriva

Preventivní opatření provádí i Arriva. „Autobusy i vlaky už druhým týdnem ve větší míře uklízíme a přidáváme více dezinfekčních prostředků, používáme i ozónové čističe k hubení bacilů a virů. Provozní zaměstnanci jsou informováni o hygienických postupech a poskytujeme jim ochranné pomůcky,“ informoval dopravce.

Připraveni jsou i na kompenzaci jízdenek. „V případě žádosti vrátíme školákům na Zlínsku poměrnou část neprojeté týdenní a měsíční časové jízdenky. Se svojí žádostí se můžete obrátit na naše Zákaznické centrum na e-mailu info@arriva.cz nebo na naše pokladny na zdejších nádražích,“ sdělila Arriva.

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice

Od středy 11. března zrušila DSZO všechny školní spoje, a to po dobu přerušení výuky. „Reagujeme okamžitě na poslední vývoj událostí v souvislosti s šířením koronaviru a přijatými opatřeními vlády ČR. Jestliže bude od středy 11. března přerušena výuka ve všech typech škol, je logické, že nebudeme za této mimořádné situace vypravovat ani žádné školní spoje MHD,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Všechny ostatní spoje vyjedou bez omezení. „Jde o mimořádné okamžité opatření, které se nemohlo promítnout do zastávkových jízdních řádů, ale ani do celostátních elektronických informačních systémů. Upozorníme cestující na tuto změnu alespoň operativními nápisy na elektronických informačních panelech, které máme umístěny nad nejvíce používanými zastávkami,“ upřesnil vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.