Dnešek ve Fakultní nemocnici v Ostravě: Změnil se zde život v době virové pandemie?

OSTRAVA – Navštívili jsme dnes soukromou zubní ambulanci, která sídlí na poliklinice v areálu největší nemocnice v Moravskoslezském kraji. Předem jsme si nastudovali internetové stránky nemocnice, ze kterých se dozvídáme hned na úvodní straně, že zde platí zákaz návštěv v lůžkové části. Nacházíme také informaci, aby pacienti v případě podezření na nákazu koronavirem volali Státní zdravotní ústav na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Chodby sice zejí prázdnotou, zaparkovat je ale pořád nadlidský výkon

Zatímco parkování u nemocnice je stále komplikované, chodby nemocnice dnes zejí prázdnotou, přestože jindy ve čtvrtek dopoledne tady bývá velmi rušno. Do nemocnice dnes zjevně přichází jen nejnutnější případy a objednaní pacienti.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na dveřích zubní ordinace, do které míříme, visí informace, že dovnitř mají zakázaný vstup pacienti, kteří se v horizontu posledních 14 dní vrátili z rizikové oblasti zasažené koronavirem. Vyjmenovaná je konkrétně Itálie, Jižní Korea a Čína.

Sestřička, která nám otevřela má na obličeji obyčejnou roušku, stejně tak paní doktorka. Lékaři v ambulancích zjevně nemají dost ochranného materiálu, což se hned potvrzuje: „Čekáme více než týden na dodávku respirátorů typu FFP3. K dostání není ani desinfekce,“ sdělila nám lékařka.

Pacienti jsou uvědomělí

Fakultní nemocnice aktuálně nevyhlásila pro ordinující lékaře v ambulancích žádné speciální nařízení, platí jen obecné pokyny k hygieně a pokyny ministerstva k zákazu návštěv. Někteří pacienti jsou dle sdělení lékařky uvědomělí: „Dnes ráno k nám například přišla maminka s dítětem a oba měli na puse roušku, kterou si nasadili při vstupu do nemocnice. Říkali, že je to místo s možnou pravděpodobností výskytu jakékoliv infekce a nechtějí nic riskovat,“ prozradila nám detaily z ordinace.

Koronavirus je v České republice aktuálně na vzestupu. Moravskoslezský kraj eviduje ke dnešnímu dni zatím jednoho nakaženého, kterým je muž z Novojičínska. Ten se vrátil z rizikové oblasti v Itálii. Další nárůst případů se očekává v nejbližších čtrnácti dnech.