Dejte pozor! Falešné e-shopy zneužívají strach z koronaviru, získávají data od spotřebitelů

Ilustrační foto

ČESKO – Strach z koronaviru začaly zneužívat podvodné webové stránky, které se objevily na českých webech. Jedná se o falešné obchody se zdravotními rouškami a bezkontaktními teploměry, jejichž prostřednictvím útočníci usilují o získání údajů uživatelů. O nebezpečí informovala Česká obchodní inspekce a společnost ESET.

Podle ředitele České obchodní inspekce Mojmíra Bezecného se nejedná o e-shopy v pravém slova smyslu. „Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů,“ varuje ředitel.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ke zvýšení důvěryhodnosti stránek používají útočníci i falešné recenze uživatelů z celé republiky. „Objednávkový formulář není nijak šifrovaný. Osobní údaje, jako  jméno, adresu, telefon či e-mail, tak krom podvodníků mohou zachytit i další útočníci,“ varovala společnost ESET.

Stránky jen těží ze strachu z koronaviru, avšak spotřebiteli očekávané zboží nezašlou. Jsou to weby nabízející teploměry nebo dokonce roušky, například infrateplomer-cz.com nebo rouska-na-usta-cz.com. Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva.

Česká obchodní inspekce nemůže takový web kontrolovat. „Zpravidla je také provozován ze třetích zemí. ČOI nemůže řešit ani případný podvod na spotřebitele, to je úloha Policie ČR. Zcela dobrovolně proto přistoupila Česká obchodní inspekce k zveřejňování aktuálně známých rizikových webů, kterých je už 750,“ sdělil mluvčí České obchodní inspekce Ivo Fröhlich. Jejich přehled se průběžně aktualizuje na webových stránkách.