Přední dveře zavřené a dezinfekce každý den. DSZO se snaží chránit cestující i řidiče

Foto: Archiv DSZO

ZLÍNSKO – S cílem zamezit možnosti šíření koronaviru a ochránit řidiče i cestující přistoupila Dopravní společnost Zlín – Otrokovice ke zvýšeným hygienickým opatřením a některým omezením. Cestující tak například neprojdou předními dveřmi vozu nebo si nekoupí lístek u řidiče. Od pondělí také spoje přechází na prázdninový režim jízdních řádů.

Kabina řidiče neochrání

Pro snížení rizika nákazy řidiče ruší DSZO dočasně doplňkový prodej jízdenek u řidičů a rovněž používání předních dveří trolejbusů a autobusů pro výstup a nástup. „Řidiči vozidel MHD jsou každodenně po celou svou směnu v kontaktu s množstvím neustále se střídajících lidí. Ani prosklená kabina je hermeticky neodděluje od okolního prostředí. Ke zvlášť blízkému kontaktu dochází, když si cestující u řidiče kupuje jízdenku nebo když cestující nastupují a vystupují předními dveřmi a procházejí v těsné blízkosti stanoviště řidiče,“ objasnil přijatá opatření mluvčí společnosti Vojtěch Cekota.

 Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Přední dveře vozu i kabiny řidiče budou označeny informační nálepkou. „I když to bude znamenat pro cestující určité dočasné omezení, prosíme o pochopení. Zdraví řidiči jsou podmínkou toho, aby MHD vůbec fungovala, a pokud můžeme udělat něco pro snížení rizika přenosu nákazy, chceme toho využít,“ sdělil ředitel DSZO Josef Kocháň.

Foto: Archiv DSZO

Po šichtě očista v depu

Ke snížení pravděpodobnosti přenosu infekce mají přispět i zvýšená hygienická opatření. Z toho důvodu se každý trolejbus a autobus, který se vrací po službě do depa, uklízí a dezinfikuje. Především pak ty části, kterých se dotýkají ruce cestujících, jako madla, tyče, závěsná držadla i okraje sedadel. „Konzultovali jsme tento postup s hygieniky. Je to náš příspěvek pro bezpečnější cestování v MHD v době, kdy hrozí zvýšené nebezpečí přenosu koronavirové infekce,“ řekl ředitel Kocháň.

Při večerním návratu do vozovny do vozu nastoupí až tři pracovníci s čisticími a dezinfekčními prostředky a vyčistí všechny části, kterých se dotýkají ruce cestujících. Vozidla, která se vracejí po ranní dopravní špičce do depa a znovu vyjíždějí odpoledne, procházejí dezinfekcí dvakrát denně, tedy při každém zatažení do vozovny. „Bude nás to stát nějaké peníze navíc, museli jsme dokonce přijmout na tuto činnost i brigádnické síly. Ale vozíme lidi a chceme udělat maximum, nakolik je to v době světové koronavirové pandemie možné, aby měl virus ve vozidlech MHD co nejméně možností ke svému dalšímu šíření a přenosu,“ dodal ředitel DSZO.

Od pondělí podle prázdninových řádů

Vozy MHD budou od pondělí 16. března až do odvolání jezdit v prázdninovém režimu. Ve sloupci odjezdů jsou značeny jako „Pracovní dny L a Z“. O víkendech budou autobusy a trolejbusy jezdit beze změny podle jízdních řádů pro soboty, neděle a státní svátky.

Důvodem je výrazný pokles počtu cestujících, který souvisí i s uzavřením škol. Možným scénářem je i snížený počet řidičů z důvodu pracovní neschopnosti nebo karantény.