Onemocníte koronavirem v problematické zemi. Kdy se můžete spolehnout na cestovní pojištění?

Ilustrační foto

Je rozdíl, jestli jste vycestovali do destinace, která byla z hlediska koronavirové nákazy považována za bezpečnou, nebo do oblasti problematické. Tato skutečnost bude mít zásadní dopad na plnění plynoucí z vašeho cestovního pojištění.

Oblast, která nebyla původně riziková

Odjeli jste na  dovolenou v době, kdy daná oblast v zahraničí nebyla považována za rizikovou, nicméně v průběhu vašeho pobytu se situace změnila. Nejenže naše vláda označila tuto oblast za rizikovou, ale vy jste se ke vší smůle ocitli v nařízené karanténě nebo jste sami onemocněli. V této situaci máte nárok na plnění plynoucí z všeho cestovního pojištění. Záleží samozřejmě na tom, co vše jste si v jeho rámci sjednali a do jaké výše. Nicméně i to nejjednodušší cestovní pojištění zaručuje úhradu nezbytných nákladů souvisejících s akutním onemocněním v zahraničí. Za nezbytné náklady jsou považovány např. lékařská ošetření, léky předepsané lékařem, pobyt ve zdravotnickém zařízení. Pokud jste jeli s cestovní kanceláří, jste v poněkud výhodnější situaci, než kdyby jste jeli na vlastní pěst.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Oblast, která byla riziková

Pokud jste ale vycestovali do oblasti, která byla již v době vašeho odjezdu oficiálně vyhlášená za problematickou, tj. Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučovalo našim občanům, aby do ní cestovalo, pak je situace naprosto odlišná. Cestu a pobyt jste totiž podnikli na vlastní riziko. Pokud onemocníte koronavirovou nákazou, pak se cestovní pojištění na tuto nemoc vztahovat nebude, tudíž pojišťovna vám náklady na lékařskou péči v dané zemi neproplatí. Jiná situace by byla, pokud byste si třeba zlomili nohu. V tomto případě by jste již byli cestovním pojištěním kryti. Kromě rizikového koronaviru vám totiž cestovní pojištění pokryje jakoukoli jinou nemoc či úraz, samozřejmě v souladu se sjednanými smluvními podmínkami.