Česku hrozí karanténa, připustil to Babiš. Vzniknou dvě nemocnice pro koronavir

Premiér Andrej Babiš. Foto: facebook Andreje Babiše

ČESKO – Za posledních 24 hodin bylo otestováno přes tisíc osob, pozitivních je v tuto chvíli 231. V 16 hodin dnes opět mimořádně zasedá vláda. Premiér připustil, že večer bude vyhlášená karanténa.

Podle něj Evropa je centrem epidemií, nákaza se do České republiky dostává ze sedmi zemí a počet nakažených stoupá (odhad premiéra je, že večer jich bude 300),  proto je nutné zavést zásadní opatření.  „Je jím karanténa České republiky,“ připustil na Primě premiér.  „Jsme ve válce s virem, napadá všechny skupiny obyvatel, musíme omezit maximálně styk mezi sebou. Dneska odpoledne to bude vláda diskutovat. Lidi budou chodit do práce a pak domů.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Nakážeme, aby bylo nabalené pečivo, aby se dezinfikovali košíky, sháníme respirátory pro pokladní a řidiče MHD,“ řekl. Stát neuzavře městskou hromadnou dopravu, naopak ji posílí, aby nebyla taková koncentrace lidí ve vozech a všechny vozy se budou dezinfikovat.

Podle premiéra musí stát udržet zdravotnictví. Nemocnice i soukromé ambulance odloží všechny plánované operace, ambulantní vyšetření a další neakutní výkony.  „Vláda chce zajistit dvě specializované nemocnice na koronavir. Jednu v Praze, druhou v Brně. Budou tam vybavená lůžka s ventilátory,“ řekl Babiš.  V Česku je 31 pacientů s koronavirem v nemocnicích.