Kvůli koronaviru je na Olomoucku uzavřeno 21 obcí. Nedostanete se do Litovle ani do Uničova

OLOMOUCKO – Hygienici dnes brzy ráno z důvodu nepříznivé epidemiologické situace uzavřeli 21 obcí na Olomoucku. Lidé nemohou tyto obce opustit, a to na dobu alespoň 14 dní.  Nařízení se týká i dopravy, uzavřeny jsou nájezdy na dálnici D 35 u Litovle. Omezena je i železniční doprava.

Nařízení tohoto mimořádného opatření se od dnešních 3 hodin ráno týká  obyvatel obcí Červenka, Chořelice, Chudobín, Litovel, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty, Střelice u Litovle a Uničov.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.

Odůvodnění mimořádného opatření

Olomoucký kraj včera večer evidoval 32 lidí nakažených koronavirem, z čehož 25 nakažených spadá do správního obvodu obcí Litovel a Uničov, tuto informaci zveřejnil včera na svém facebookovém profilu hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk  Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na Radiožurnálu je v této oblasti tisíc potencionálně nakažených osob, proto bylo nutné přistoupit k tomuto opatření, které má zabránit dalšímu nekontrolovatelnému šíření koronaviru. „Vzhledem k výraznému rozšíření tohoto onemocnění na výše uvedených katastrálních územích hrozí závažné rozšíření nákazy z ohniska, proto je nezbytné zakázat pohyb fyzických osob v rámci těchto katastrálních území, jakékoliv cestování, přemisťování se a shromažďování z místa na místo v rámci území těchto postižených obcí,“ stojí v nařízení hygieniků. Platit bude do doby, než krajská hygienická stanice provede epidemiologické šetření a rozhodne o karanténě.

Můžu si jít nakoupit?

„Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění,“ uvedl na svém webu starosta Uničova Radek Vincour. Lidé s trvalým pobytem v těchto obcích  nemohou místo bydliště opustit. Lidé mohou pouze cestovat do práce, na nákup základních potřeb, k lékaři či veterináři. Dále lidé smějí své bydliště opustit z důvodu zajištění péče nebo doprovodu pro své příbuzné a blízké, případně k vyřízení úředních záležitostí. Do oblasti nebude nikomu umožněn přístup s výjimkou řidičů zásobovacích vozidel, zdravotníků, policistů nebo hasičů a lidí s trvalým bydlištěm mimo tyto obce, kteří zde však  pečují o své blízké. Každý z nich bude na kontrolním stanovišti vybaven ochrannými prostředky. Obchody s potravinami, drogerie, lékárny, prodejny krmiv pro zvířata nebo čerpací stanice zůstávají otevřeny.

Dopravní omezení

Dopravní omezení se kromě uzavření dálničních nájezdů týká i železniční dopravy. “Ve stanicích a zastávkách Litovel předměstí, Litovel město, Litovel, Červenka zastávka, Červenka, Uničov a Uničov zastávka nebude umožněn nástup a výstup cestujících. Vlaky budou dál jezdit na svých původních trasách a časových polohách z důvodu zajištění dopravní obslužnosti ostatních obcí na jejich trase,“ uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.