Ve středních Čechách vznikla 4 odběrová místa na testování koronaviru, domů jezdí 5 sanitek

Zdroj: ZZS Praha

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Vedení Kraje zavedlo v nemocnicích 4 odběrová místa pro testování možné nákazy na COVID-19. Jsou určeny ale pouze pro ty, které odešlou na testování hygienici. Odběrová místa vznikla v nemocnici v Benešově, Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi. Další odběrové místo v Příbrami vznikne pravděpodobně příští pondělí.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Mladá Boleslav

V Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi je vstup do odběrového místa pouze z Palackého ulice. Jeho provozní doba je od 8 do 19 a od úterý 17. 3. od 9 do 19 hodin. Prováděny zde budou odběry pouze na doporučení hygienika. Placené odběry se zde neprovádějí. Mladoboleslavská nemocnice také zřídila Infolinku COVID-19 pro informace o odběrech nařízených hygienou: 326 743 636.

Kolín

V Kolíně je v případě potřeby zdravotnického ošetření v areálu nemocnice vyčleněn izolační prostor – buňka s příslušenstvím, která je umístěna za budovou interního oddělení, vpravo od centrální recepce a je zřetelně označena COVID-19. Přístup k ní je viditelně označen při vstupech do areálu nemocnice. Po vstupu do buňky, jsou uvnitř uvedeny další instrukce.

Benešov

V Benešově je zřízeno odběrové místo na vyšetření vzorků v budově polikliniky na Malém náměstí v prostorách běžného boxu na odběr krve a moči, který je až odvolání uzavřen. Vchod je přímo z ulice, nikoliv přes vestibul, před vchodem je vyhrazené místo pro parkování. Otevřené je od 7 do 19 hodin a dotyčný musí zaklepat či zazvonit a vyčkat příchodu sestry. Odběrové místo je rovněž určené pouze těm, kterým vyšetření doporučili pracovníci hygienické stanice! Ti by měli přijít s rouškou nebo textilním šátkem přes nos a ústa.

Kladno

V Kladně probíhá odběr na parkovišti před Niederleho pavilonem. Odběrová ambulance je vyhrazena pouze pacientům, kterým to po telefonické konzultaci doporučila Krajská hygienická stanice. Odběrové místo bude ve standardním režimu fungovat od pondělí do neděle od 7:00 do 19:00 hodin.

Odběr doma

Kromě odběrových míst odebírají vzorky také sestry, které vozí do domácností 5 sanitek středočeské záchranky.  Jezdí 12 hodin denně, ale to nestačí. Odběrová místa tak sanitky pouze posílí, ale nemohou je nahradit. Místa pro odběry jsou určena jen lidem, kterým testování nařídí hygienici. Placené testování se na nich poskytovat nebude.