Potřebujete do nemocnice? Jen s akutními problémy a přes třídící místa

Foto: Kroměřížská nemocnice

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajské nemocnice se připravují na případný nárůst počtu pacientů s onemocněním COVID-19. Z tohoto důvodu začaly od začátku týdne v Hradišti, Vsetíně, Zlíně a Kroměříži rušit plánované operace a vyšetření. Pacienti, kteří potřebují akutní péči, musí projít třídícími místy.

Nemocnice cíleně uvolňují lůžka, šetří ochranné pomůcky i zdravotníky. „Děláme nezbytné kroky a postup ve všech čtyřech nemocnicích společně koordinujeme, abychom byli schopni zajistit péči nejen o infekční pacienty s koronavirem, ale samozřejmě i o ty další, kteří se mohou ocitnout v ohrožení zdraví a života,“ vysvětlil důvody opatření předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček. Pacienty, kteří měli v těchto dnech absolvovat plánované vyšetření nebo operaci, personál nemocnic kontaktuje a dohodne se s nimi na dalším postupu.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Foto: Kroměřížská nemocnice

Pacienty s koronavirem přijme Uherskohradišťská nemocnice

Infekční oddělení má jako jediná v kraji Uherskohradišťská nemocnice. Je tak primárně určena pacientům s novým koronavirem. „Proto se také začala připravovat na případný nárůst počtu těchto pacientů jako první. Od pondělka zastavila plánovaná vyšetření a plánované operace, do zdravotnického zařízení směřují pouze akutní pacienti, kteří procházejí tříděním už u vstupu do areálu nemocnice, kdy se podrobují bezdotykovému měření teploty a odpovídají na nezbytné otázky zdravotníků. Stejný režim zavedly od dnešního rána i Vsetínská a Kroměřížská nemocnice,“ popsal Radomír Maráček.

Tato opatření zavede i zlínská nemocnice. Nyní ruší plánovanou péči a třídění pacientů před vchodem začne ve středu. „Důležité je chránit personál nemocnic, aby se měl v příštích dnech a týdnech o pacienty kdo starat,“ podotkl předseda.

Cílem nynějšího postupu je ulevit Uherskohradišťské nemocnici. „Uherskohradišťská nemocnice musí mít dostatečný počet volných lůžek, aby bylo možné tyto pacienty bezpečně izolovat. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně jako centrum zajistí péči o akutní pacienty, kteří nemají toto onemocnění, a rovněž nemocnice ve Vsetíně a Kroměříži jsou připraveny ulehčovat nemocnici v Hradišti a postarat se o akutní neinfekční pacienty,“ dodal Maráček.

Foto: Kroměřížská nemocnice

Noste roušky, vyzývá předseda

Radomír Maráček také vyzývá lidi, aby situaci nepodceňovali, řídili se pokyny zdravotníků a nezapomněli na nošení roušek. „Chtěl bych požádat, aby lidé byli tolerantní ke všem omezením a změnám, které naše nemocnice vyhlašují. Neděláme je proto, abychom si usnadnili práci, ale kvůli ochraně pacientů i zdravotníků samotných. Prosíme také všechny, aby nosili roušky a chránili tak své okolí, aby byli ohleduplní vůči ostatním, zejména pak vůči všem našim lékařům a sestrám. Důvěřujte jim a važte si jejich práce, jsou to profesionálové, svou práci ovládají a dělají pro vás a pro zvládnutí celé situace maximum,“ doplnil předseda.

Stále také platí, že lidé s příznaky onemocnění COVID-19 by měli zůstávat v domácí izolaci a kontaktovat telefonicky svého praktického lékaře. V žádném případě by se neměli vydávat do nemocnic, kde by zavlečením infekce mohli paralyzovat zdravotnický provoz.

Foto: Kroměřížská nemocnice