Kroměříž bojuje s koronavirem. Do ulic už jedině s rouškou

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – S prvními nakaženými na Kroměřížsku zavádí radnice přísnější bezpečnostní opatření. Pokud se Kroměřížané v této době vydají do ulic, budou muset mít povinně nasazen respirátor, roušku, šálu, kapesník či jiný ochranný prostředek. Nařízení dnes ráno schválila rada města. Platit začne od půlnoci ze středy 18. března na čtvrtek 19. března, a to až do odvolání.

Podle starosty Jaroslava Němce je situace opravdu vážná. „Na Kroměřížsku se objevili první nakažení a my nechceme, aby se epidemie dostala do italských rozměrů. Věřím, že občané tento krok přijmou s pochopením a odpovědností k sobě samým, svým blízkým i ke svému okolí,“ uvedl starosta. Dodržování nařízení budou kontrolovat strážníci.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Radní jsou si vědomi nedostatku dostatek roušek a dalších ochranných prostředků. „Stát v tomto ohledu vyloženě zaspal a selhal. Snad budou pravdivá vyjádření členů vlády v médiích a ochranné prostředky se k lidem dostanou. Zatím prosím používejte i provizorní ochranu. Mám obrovskou radost z vlny solidarity a pomoci, která se ve městě objevila. Z toho, kolik lidí začalo pro své okolí vlastnoručně vyrábět roušky, včetně zaměstnanců radnice a učitelů. Všem těmto lidem bych rád z celého srdce poděkoval,“ doplnil Němec.

Roušky například šijí tři desítky zaměstnanců kroměřížského městského úřadu a asi 40 učitelů ze základních škol. „Asi do tří dnů bychom měli mít k dispozici kolem 5000 roušek. Vybavíme jimi především naše sociální služby, seniory, které koronavirus ohrožuje nejvíce, a také zaměstnance domovů, řidiče MHD a další. Pokud nám nějaké roušky zbydou, rozdáme je veřejnosti,“ uzavřel kroměřížský starosta.

Stejnou povinnost zavedlo i Uherské Hradiště. S ochrannými prostředky musí lidé vycházet do ulic už od středy 18. března.