Na jihu Čech testy potvrdily nákazu Covid-19 u dalších tří lidí

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Laboratorní testy v českobudějovické nemocnici potvrdily dnes do druhé hodiny odpolední nákazu koronavirem Covid-19 u dalších tří osob. Celkem je tak v Jihočeském kraji potvrzeno k dnešnímu dni 22 nemocných.

Všechny tři nové případy byly zjištěny na Prachaticku. „Tyto pozitivně testované osoby už byly v nařízené karanténě. Díky povinné domácí izolaci se tak počet nových rizikových kontaktů nezvýšil,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne

V trojici nemocných jsou dvě ženy a mladý muž. „V prvních dvou případech se jedná o přenos nákazy v rámci rodiny pacienta, který už byl pozitivně testován a byl v karanténě. Jde tedy o kontaktní onemocnění v rámci rodiny. Třetí nemocnou je žena po kontaktu s jiným už dříve hlášeným nemocným,“ zdůraznila krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Od pátku budou při hodnocení zdravotního stavu pacientů lékaři přihlížet k možnosti mezilidského přenosu tohoto onemocnění a hodnocení jako onemocnění kontaktního. „Nemusí se již jednat vždy pouze o importovaná onemocnění ze států s vysokým rizikem přenosu, ale k nákaze může dojít i při kontaktu v rámci běžných činností. Proto je důležité sledovat a dodržovat nařizovaná opatření tak, aby počet kontaktních onemocnění byl co nejnižší,“ zdůraznila MUDr. Luňáčková.

V nařízené povinné karanténě je v současné době přibližně 1 400 Jihočechů.