Učitelky, úředníci, neziskovky, jednotlivci i firmy šijí na Vysočině roušky

Roušky šije celá Vysočina. Foto: Kraj Vysočina

VYSOČINA, JIHLAVA, TŘEBÍČ – Kdo má ruce a trochu času, šije v posledních dnech roušky, abych jich byl dostatek pro začátek především pro zdravotníky, policisty, hasiče, sociální pracovníky a další zaměstnance, kteří jsou v pohotovosti a s lidmi se setkávají.

Pro městské dobrovolníky v Jihlavě šije dobrovolnice, která využívá městem nakoupené látky, vlastní zkušenosti i stroj. V pátek poprvé donesla přibližně 40 roušek a k tomu dalších 170 kousků přidali pro potřeby krizového oddělení na jihlavském magistrátu pracovnice MŠ Mozaika, které také denně pilně šijí.
„Navíc se nám ozval jeden dobrovolník z Oblastní charity Jihlava, který na své 3D tiskárně začal tisknout pomůcku k šití – plastový háček, díky kterému se lépe šijí na stroji šňůrky pro roušky,“ doplnila pracovnice dobrovolnického callcentra s tím, že plastová pomůcka by měla být k rozdání u sběrné urny za vchodem na radnici v Hluboké ulici, pravděpodobně od pondělí 23. března.

 Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Šijí i zaměstnankyně krajského úřadu, které se aktivně zapojují do šití roušek pro zdravotnická a sociální zařízení v regionu i pro krajem zřizované dětské domovy. Téměř tunu bavlněných, vypraných a vyžehlených látek na výrobu roušek dodala firma Prádelna a čistírna Jihlava s. r. o., další látky jsou z vlastních domácích zásob. Jen za pátek „švadlenky“ na odboru sociálních věcí ušily přes 500 roušek, které poputují do pobytových zařízení v kraji, nemocnic a dalších sociálních zařízení. Krejčovská dílna na odboru školství pracuje pilně od čtvrtka 19. března. „Zkoušíme různé typy roušek a myslím, že už víme jak na to. Už jsme zvládly nastříhat a ušít asi 50 kousků,“ shrnula za kolegyně z odboru školství Terezie Doleželová.

To v Třebíči šije roušky místní firma Altreva, Vártka i další místní společnosti. Na radnici je nosí jednotlivci, ženy, které šijí po večerech nebo dobrovolníci. „Dnes nám 300 roušek pro potřebné přinesli také vietnamští občané z Třebíče a já chci všem moc poděkovat. Za to, jak stojíme při sobě, jak si dokážeme v těžkých časech pomoci,“ uvedl v pátek 20. března starosta Pavel Pacal. V tomto týdnu za město rozdali 2 600 roušek, které se podařilo radnici sehnat. Další jsou nasmlouvané na příští týden a rozdávání bude pokračovat.