Jaro klepe na dveře, jste připraveni?

Vypadá to, že zima je defi nitivně pryč a teplé počasí už probudilo přírodu k životu. Zatímco alergiky trápí první pyly, zahrádkáři už se věnují péči o stromy. Ze země vyrážejí první cibuloviny a šedý trávník začíná mít tu správnou zelenou barvu. Zahrada teď potřebuje nejvíc vaší péče.

S příchodem teplého počasí a prodlužujícími se dny se velmi rychle začne zahrada probouzet. Pokud jste nestihli vysadit dřeviny na podzim, březen a duben jsou měsíci, kdy lze ještě zasadit stromy a keře, aby během léta zesílily a přežily další zimu. Každý správný zahrádkář ale nejdříve zkontroluje rostliny, jak přestály zimu.

Zastřihne stromky i keře a také je přihnojí. Zvláštní péči vyžaduje trávník, který jakmile oschne, potřebuje pročesat, projet vertikutátorem a holá místa dosít a také pohnojit. Pokud potřebujete založit nový trávník, ideální měsíc je duben – díky dostatečnému oteplení semena velmi rychle ve vlhku naklíčí.

Kde začít a všechno stihnout

Milovníci a majitelé okrasných zahrad vědí, že vše je třeba dobře naplánovat, aby jednotlivé jarní práce na sebe navazovaly a zahrada byla promyšleně uspořádána. V létě se pak zahrada přemění na zelený obývací pokoj. Dobré je proto začít od podlahy – trávníku. Poprvé bychom ho měli posekat, když začne kvést zlatý déšť. V tuto dobu je také třeba ostříhat růže a keře – všechny namrzlé a uschlé větvě odstraníme a všechny loňské výhonky pokrátíme na dva pupeny. Také bylinkové a zeleninové či květinové záhony a skalky potřebují vyčistit a připravit na novou výsadbu. Pokud máte jezírko, nezapomeňte ho zbavit nečistot a napustit čistou vodu, volná místa v okolí vysázejte novými rostlinami.

Plány na přestavbu dobře promyslete

Každý majitel zahrady zatouží občas po změně a naplánuje stavbu nového přístřešku, kůlny, záhonů nebo bazénu. Stavební práce ale zaberou nějakou dobu a po každém zásahu se zahrada musí „vzpamatovat“. Jakmile vám tedy na trávník vjede bagr nebo nákladní auto, počítejte s následnou obnovou trávníku a okolí v řádu týdnů. Pokud máte v úmyslu začít cokoli stavět nebo opravovat, a to s využitím služeb stavebních firem, je nejvyšší čas zadat poptávku a domluvit termíny. Protože zatímco vy budete mít o své letní dovolené čas na práci, stavební fi rmy jsou naopak v létě nejvíce pracovně vytížené a na menší zakázky jim nezbývá příliš času. Plánovaná stavba bazénu tak může přijít na řadu až po sezóně, což dokáže pořádně pokazit léto především dětem.

Zima je pryč, myslete na tu další

Topná sezóna je u konce a její vyúčtování majitelům nemovitostí napovědělo, jak se včas připravit na tu příští. Účty za vytápění se každým rokem zvyšují, stát proto nabízí různé druhy dotací, které
mají nejen lidem šetřit peněženku, ale výrazně zlepšit ovzduší v České republice. Především vlastníci starých kotlů na tuhá paliva by už neměli otálet a měli by se poohlédnout po modernější alternativě vytápění. Provoz starých kotlů první a druhé emisní třídy totiž bude od září 2022 zakázán pod pokutou ve výši 50 tisíc korun. Dotace přímo na výměnu kotlů sice končí, státní podporu modernizace vytápění ale převezme program Nová zelená úsporám.

Fotovoltaika, tepelná čerpadla a další alternativy

Být nezávislý na dodávkách elektřiny, plynu i vody je snem každého vlastníka nemovitosti. Právě teď na jaře máte čas naplánovat, jak toho alespoň částečně docílit. Firem, které dokážou na klíč připravit projekt chytrého domu, neustále přibývá. V ideálním případě pak dokáže rodinný dům fungovat s vlastní studnou, solární elektrárnou na střeše, tepelným čerpadlem v zemi a vlastním zásobníkem plynu téměř nezávisle, a navíc hlavně ekologicky na externích dodavatelích energií. Tyto před lety nedosažitelné vymoženosti se už stávají díky technologickým řešením běžným
standardem novostaveb a díky různým dotacím nejsou nedosažitelné ani pro majitele starších objektů.

Jaro je nejen obdobím, kdy začnou kvést záhony, ale i doba, kdy se plánují stavební úpravy objektů.