Na Vysočině přibývají odběrová místa a k testování je připravená i první laboratoř

U jihlavské a havlíčkobrodské nemocnice se testuje z auta. POUZE však pro tzv. indikované pacienty, kterým testování nařídí lékař nebo hygienik. Foto ilustrační: Shutterstock

VYSOČINA, JIHLAVA – Speciální výjezdový tým krajských záchranářů, který jezdí z Jihlavy pro odběry k pacientům domů, postupně začínají doplňovat stacionární odběrová místa u krajských nemocnic. První zřídili už ve čtvrtek 19. března v jihlavské nemocnici, dnes v pondělí 23. března přibylo druhé stacionární odběrové místo u nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Odběrové místo u jihlavské nemocnice je umístěné před hlavním vchodem ve Vrchlického ulici, je otevřené od 7.00 do 17.00 hodin, pacienti přijedou autem, NEVYSTUPUJÍ, zdravotnicí udělají stěr a lidé zase hned odjíždějí. V pondělí 23. března vzniklo další stacionární odběrové místo také u havlíčkobrodské nemocnice. „Fungovat bude od 7.00 do 17.00 na parkovišti u nemocnice na Rozkošské ulici. Pacient se dostaví pouze vozidlem a nevystupuje,“ informovala mluvčí brodské nemocnice Petra Černo. Obě odběrová místa slouží POUZE pro tzv. indikované pacienty, tedy lidem, kterým testy doporučí lékaři nebo hygienici!

 Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Postup při návštěvě odběrového místa

Pacient, kterému nařídil odběr vzorku krajský hygienik, dorazí na místo autem, na pokyn obsluhy stanu zajede do odběrového stanu, z vozidla NEVYSTUPUJE, po celou dobu je třeba mít na obličeji roušku, tu pacient sundá až na pokyn zdravotníků, kteří provedou výtěr. “Prosíme veřejnost, aby v době příjezdu měla připravené: kartičku zdravotní pojišťovny a doporučení hygieny. Po výtěru je třeba okamžitě parkoviště opustit a vrátit se domů do místa bydliště a ideálně v přísné karanténě čekat na oznámení výsledků a pokynů lékařů,” upřesnila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová s tím, že tímto způsobem se testovaní lidé nedostanou do kontaktu s ostatními pacienty.

První laboratoř pro testování vzorků na Vysočině by mohla začít fungovat už dnes

Na seznamu laboratoří pro testování vzorků nemoci Covid-19 zveřejněného na webu Ministerstva zdravotnictví je v tuto chvíli první laboratoř z Vysočiny. Jde o Státní veterinární ústav Jihlava. „K testování jsme připraveni. Dolaďují se poslední logistické detaily, jako je přeprava vzorků. Je možné, že s testováním začneme už dnes. Počítáme s kapacitou do sto vzorků denně,“ odpověděl na dotaz redakce novinykraje.cz ředitel Státního veterinárního ústavu Jihlava Pavel Barták.

Druhá laboratoř pro testování se připravuje v jihlavské nemocnici. „Testování by mělo začít od zítřka, úterý 24. března, v tuto chvíli vše připravujeme a provádíme zkušební testy,“ informovala v pondělí 23. března v 10.30 hodin mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. V praxi to podle vyjádření mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové představuje zrychlení práce a pravděpodobně i včasnější dodání výsledků.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek na dnešním zasedání Krizového štábu Kraje Vysočina opakovaně adresoval poděkování hasičům, policistům i záchranářům. Speciální slova uznání směřoval k týmu zdravotníků všech krajských nemocnic včetně ředitelů a managementu zdravotnicích zařízení, na kterých stojí zajištění fungující logistiky péče. “Obrovské díky patří i obyvatelům Vysočiny, nejen těm, kteří šijí roušky, fungují jako dobrovolníci nebo se starají o své blízké v domácí péči, a tím vším naplňují potřebné kroky k zamezení šíření viru,” uvedl dále hejtman.