Ochranné pomůcky pro zdravotníky se v Pardubickém kraji konečně už distribuují

PARDUBICKÝ KRAJ – Na odběrných místech v Pardubickém kraji začala distribuce avizovaného a tolik potřebného zdravotnického materiálu.

V sobotu před půlnocí přistál na pardubickém letišti obrovský letoun Antonov An-124 Ruslan, který z Číny přivezl zdravotnické ochranné pomůcky pro celou Českou republiku. Ústenky, respirátory, ochranné brýle, ochranné obleky byly po vyložení z letadla převezeny armádou do centrálního meziskladu v Opočínku, poté byl materiál přerozdělen a hasiči ho dovezli do zřízených centrálních skladů jednotlivých krajů, odkud je distribuován v režii každého kraje.

Pardubický kraj, kam mělo dorazit 120 tisíc ústenek a 25 tisíc respirátorů, má centrální sklad v Chrudimi a další dva mezisklady v Ústí nad Orlicí a Litomyšli. Obsluhují je hasiči. „Jedná se o jednorázové pomůcky, proto je nezbytné, aby dodávky pokračovaly,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Další plně naložený Ruslan má přistát v Pardubicích v úterý 24. března s další várkou ochranných prostředků.

„Chtěli bychom vyzdvihnout spolupráci dobrovolných hasičů, kteří obětavě pomáhají při vykládce dovezeného materiálu do distribučních skladů a provádějí rozvoz zdravotnického materiálu po obcích,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Zdravotnický materiál se následně třídí až po jednotlivé praktiky, zubaře, dětské či specialisty, dále pro sociální služby, ošetřovatele, dopravce zajišťující autobusovou dopravní obslužnost. K vyzvednutí by měl být dle požadavku kraje na všech patnácti odběrových místech v obcích s rozšířenou působností, tj. na určených místech pro odběr, již od dnešního rána.

K dnešnímu ránu je v Pardubickém kraji potvrzeno 28 případů nákazy koronavirem. V celé republice je evidováno celkem 1165 nakažených, šest vyléčených a bohužel již jedno úmrtí.

Foto: FB Martin Netolický