Pardubičtí strážníci krotili opilého muže bez roušky. Při zadržení kousal

PARDUBICE – Někteří lidé nedodržují nařízení vlády, která souvisí s nouzovým stavem v zemi. Zákrok proti agresivnímu muži bez roušky mají za sebou pardubičtí strážníci, kdy v potyčce kousl strážnici do nohy. Navíc stovky zvědavců se i přes zákaz volného pohybu osob přišly podívat na přistávající obří letoun na pardubickém letišti.

Na zjevně opilého muže bez roušky upozornili strážníky svědci v ulici Na Drážce. Když hlídka přijela, muž si před strážníky sundal roušku, ignoroval opakované výzvy strážníků k jejímu opětovnému nasazení a z místa chtěl navíc odejít. Protože v té chvíli již strážníci vyčerpali všechny možnosti k domluvě, došlo na použití hmatů a chvatů. V nastalém zápase muž začal kolem sebe kousat a kousl zasahující strážnici do nohy.

Po příjezdu další hlídky byl muž spoután a převezen na záchytnou stanici, kde u něj dechová zkouška ukázala 1,63 promile. Po vystřízlivění mu za neuposlechnutí výzvy byla uložena pokuta ve výši deset tisíc korun.

Kromě tohoto extrémního případu ale městští strážníci narážejí i na další problémy, kdy lidé nařízení o volném pohybu osob nedodržují.

Vyhlášení vlády zakazuje volný pohyb osob mimo stanovené případy, jako jsou například cesty k lékaři, do zaměstnání nebo do místa bydliště. Z celého vládního nařízení si lidé ale vybírají jen body, které se jim hodí. Snad jediné, co pochopili správně, je povinná ochrana dýchacích cest. Problematickým místem nařízení se ukazuje předposlední bod, který povoluje pobyt v přírodě a parcích. Většina lidí si ho ovšem vykládá jako „mohu jít, kdy chci a kam chci, to je procházka a to se může“. Zcela ovšem ignorují druhou část nařízení, kde se přímo říká, že jsou povinni omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou výše uvedených případů a omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru.

Například doslova neuvěřitelnou zkušenost mají strážníci ze sobotní v noci, kdy v Pardubicích Na Dolíčku narazili na shromáždění doslova stovek osob, kteří se přišli podívat na přistávající obří letoun Ruslan. Mezi diváky byly i rodiny s dětmi. Někteří z nich nechápali, proč mají odejít domů, jestli je na to nějaké nařízení. Například rodina se dvěma dětmi předškolního věku tvrdila, že jsou na nezbytné procházce. „V této souvislosti se nám nabízí jedno srovnání. Spousta lidí se pohoršovala nad chováním lyžařů, kteří se při návratu z Itálie vyhýbali kontrolám i karanténě. Nyní tu samou zodpovědnost ukázali lidé v Pardubicích u letiště,“ uvádí pardubická městská policie na svých stránkách.

Foto: MP Pardubice a Martin Netolický FB