Na středních školách tisknou zdravotnické štíty

Vyrobené štíty na Gymnáziu Pelhřimov. Foto: Gymnázium Pelhřimov (FB)

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU, NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ, PELHŘIMOV – První stovku hotových ochranných štítů pro zdravotníky už vytiskly dvě malé 3D tiskárny Gymnázia Žďár nad Sázavou. Štíty chrání zdravotníky krajské novoměstské nemocnice.

Foto: Gymnázium Pelhřimov

„Stejně aktivní je podle sdílených informací na Facebooku například Gymnázium Pelhřimov nebo Gymnázium Nové Město na Moravě. Další krajská technická centra jsou připravená ke spuštění svých tiskáren a budou svá 3D centra rozbíhat okamžitě, jak bude naskladněný speciální materiál,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Právě na střední školu v Pelhřimově v úterý 24. března dorazil materiál, proto začínají s tiskem pro pelhřimovskou nemocnici a výjezdové stanoviště záchranky.

Aktivita učitelů v krajských technických centrech středních škol částečně přispěje ke snížení nedostatku konkrétních ochranných pomůcek. Prototyp a modul pro tisk štítů má už odzkoušené právě Gymnázium Žďár nad Sázavou, a to je sdílí s ostatními krajskými školami, které jsou vybavené 3D tiskárnami.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Štít vyrobený na Gymnáziu Vincence Makovského se sportovními třídy Nové Město na Moravě. Foto: Gymnázium NMnM

Podle informací ředitele Gymnázia Žďár nad Sázavou Vlastimila Čepeláka vyrobí škola denně na dvou malých 3D tiskárnách třicet až čtyřicet štítů. Po zapojení všech technických center kraj odhaduje výrobu řádově stovek až tisíců kusů denně s primárním dodáváním do krajských nemocnic. Poté, co školy pokryjí požadavky nemocnic, není vyloučené, že začnou zásobovat i sociální zařízení, podle potřeby i charitní služby a další zdravotnická pracoviště.

Školy, které čekají na dodání materiálu a jsou připravené okamžitě začít vyrábět ochranné prostředky pro nemocnice: Střední průmyslová škola Třebíč, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava, Střední průmyslová škola a SOU Pelhřimov.