Šijte roušky s kapsičkou pro nanofiltr, vyzývá liberecká Technická univerzita

LIBERECKÝ KRAJ – Technická univerzita v Liberci reaguje na velký nedostatek účinných ochranných prostředků další inovací. Produkuje filtry z nanomateriálu, které si lidé mohou vkládat do látkových roušek s kapsou. Nápad podstatně zvyšuje účinnost látkových roušek proti virům a především výrazně urychlí zásobování populace rouškami s účinnou nanovrstvou. Výrazně by v tom měla pomoci i výzva „Roušky s filtrem pro všechny“.

Řešením pro příští týdny je látková rouška s kapsou, do které se vloží vyměnitelný filtr standardizovaného rozměru 20 x 15 cm, který bude účinný pro záchyt virů. „Můžeme tak okamžitě ztrojnásobit svou dosavadní produkci obličejových roušek s nanotextilií,“ říká vedoucí katedry chemie Josef Šedlbauer a dodává: „Filtry jsou navíc odolnější, takže vydrží zhruba dvojnásobnou dobu.“

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nové zařízení, které produkuje nanovrstvu pro roušky, je laboratorní zařízení optimalizované na rychlost výroby 3,5 metru materiálu za minutu na pásu o půlmetrové šíři. Za den tak vyprodukuje materiál na asi 6 tisíc roušek. „Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku, navíc ubydou nevyužitelné odřezky, což také zefektivňuje produkci. Bavíme se asi o 20 tisících filtrech do roušek denně,“ vypočítává Jaroslav Beran, vedoucí týmu, který zprovoznil a obsluhuje nanolinku. Ta je nyní v patentovém řízení. Nařezat materiál na obdélníčky filtrů je také mnohem méně časově náročné než šít celou roušku.

Jeden mezikrok přibývá, a to zatavení okrajů filtru tak, aby se při vkládání do kapes látkových roušek netřepil. Univerzita už sehnala dvě vysokofrekvenční svářečky od externích firem. Hotový nanomateriál mohou lidé vkládat do kapsy roušek, které si ušijí doma z bavlny či jiného materiálu. Inspirací jim může být například střih zveřejněný na webových stránkách univerzity. Tam zájemci najdou i videonávod na výrobu této roušky a mnoho dalších informací k rouškám. Základní podmínkou je dodržení velikosti kapsy na filtry o rozměru 15 x 20 cm.

Nanovrstva je optimalizována na 50‒90procentní záchyt částic o velikosti virů. Její použití je ovšem jednorázové. Bavlněná rouška nemá žádný účinný záchyt, zato si lépe poradí s vlhkostí a lze ji snadno vyprat a opakovaně používat. Rouška s nanovlákenným filtrem spojuje výhody obou. Večer dáte bavlněnou roušku do pračky nebo ji vyvaříte v horké vodě a filtrační nanovrstvu si vyměníte. Účinnost bavlněné roušky s filtrační vrstvou je srovnatelná s obličejovou nanorouškou.

Univerzita vyzývá firmy, aby se zapojily do produkce plošného nanomateriálu nebo i jiného účinného filtrační materiálu, ale nejsou uzpůsobeny na to, aby z něj vyráběly kompletní roušky. Je to způsob, jak zásadně zlepšit zásobování obyvatel plošně po celé republice rouškami s přidanou hodnotou účinných filtračních vrstev. Takové roušky chrání nejen ty okolo, ale mnohem účinněji chrání také jejich nositele. Lidé v celé zemi už roušky šijí a jsou připraveni, teď je řada na firmách, aby dodávaly filtry.

Technická univerzita v Liberci už více jak týden dodává veškerý materiál pod koordinací krajského krizového štábu pouze Libereckému kraji. Jde o tisícovky roušek denně a další kilometry nanomateriálu, ze kterého pro kraj šijí roušky externí firmy. To ale zdaleka nestačí pokrýt poptávku ani v kraji. Proto nyní vědci přicházejí s výzvou Roušky s filtrem pro všechny. Univerzita výrobu roušek a filtrů nemůže provozovat dlouhodobě.

Foto: TUL