Vypadají jako nabídka dámských plavek, ale jsou to vzácné stromy – středočeské rouškovníky!

Foto: FB Kutná Hora

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Spolu s dobrovolnickým šitím roušek se napříč Českou republikou rozrůstají i takzvané Rouškovníky, stromy či improvizované stojany, na kterých visí volně přístupné roušky, které si mohou příchozí zdarma vzít. Dobrým příkladem může být Kutná Hora či Kolín.

Kutná Hora

Rouškovníky vyrostly například na nádvoří Vlašského dvora v Kutné Hoře a k dispozici jsou všem místním od pondělí do pátku v čase od 8 do 16 hodin. Zájem o ně je velký. První den byly za dvě hodiny všechny očesány. Ale už vyrostly nové. Další rouškovníky se vyskytují například na Benešovce v sídle tísňové linky Život Plus. Tady nyní provozují i po 7 dní v týdnu 24 hodinovou tísňovou linku. Nejvíc volají osamocení senioři, mající zájem o dovoz jídla, léků a roušky. „A čím dál tím víc i psychickou podporu, jen tak si popovídat. Jsem moc vděčná, že Život plus tuto službu poskytuje. Je potřeba víc než kdy jindy,“ uvedla místostarostka Silvia Doušová.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Středočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Kolín

Také v Kolíně vyrostly nyní tak vzácné vzácné stromy rouškovníky. Jeden takový se objevil před budovou kolínské radnice. Dva stromky zde spojuje několik šňůr, ze kterých si mohou lidé roušku sundat. Další rouškovníky se objevily u domova seniorů Nad Zastávkou, ale i na sídlišti, u hasičů, záchranné služby, a rovněž před vstupem do kolínské nemocnice a před služebnou městské policie.

Upozornění!

Před prvním použitím a potom i po každém dalším, je třeba roušku sterilizovat. To znamená minimálně 5 minut varu a vyžehlit. Při každé manipulaci s rouškou se potom, pokud možno, dotýkejte pouze gumiček nebo vázanek.