Kolona kamionů na D2 se opět natáhla na 20 kilometrů

ilustrační foto

BŘECLAV, HODONÍN – Na dálnici D2 před hraničním přechodem Lanžhot-Brodské se ve středu večer natáhla kolona kamionů směrem na Slovensko na víc než 20 kilometrů. Ve čtvrtek měla 20 kilometrů až k Podivínu

Kolona vznikla v důsledku opatření zavedených proti šíření epidemie koronaviru. Příčina problému je v Maďarsku, které blokuje hranici a pouští na své území jen omezené množství kamionů. Tentokrát úplně zkolaboval počítačový systém v Rumunsku, a to nepustilo přes hranice žádný kamion z Maďarska. Slovensko nechce, aby mu kamiony zablokovaly okolí Bratislavy, proto slovenští celníci vpouští na území jen omezený počet kamiónů. Tam musí stát na odstavných parkovištích. Tak se problém přenesl i k nám. Nejvíc to rozčiluje řidiče, kteří chtějí jet jen na Slovensko a ne do Maďarska. Zatím nelze odhadnout, jak dlouho tato situace bude trvat.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Řidičům osobních aut policie doporučila odklonit se z dálnice již na 25. kilometru u Hustopečí a pokračovat po silnicích nižších tříd. Některé kamiony se tam taky vydaly, přestože je tam nad 3,5 tun zákaz. Z Břeclavi řidiči kamionů mířili do Hodonína, chtěli tak na Slovensko projet přes Holíč. Tato trasa je však přednostně určená pro kamiony se zbožím podléhajícím rychlé zkáze, živým zvířectvem a zdravotnickým materiálem. Podle mluvčího hodonínské policie Petra Zámečníka policie neposílala auta na náhradní trasu z Břeclavi do Hodonína, protože v pondělí začala šest týdnů trvající oprava vozovky u Lužic. Provoz tam je řízen kyvadlově semafory a větší počet kamionů by tento tah zahltil.

Někteří občané a firmy se rozhodli pomoci policistům na přechodech dovezeným jídlem a sladkostmi. „Děkujeme za projevy podpory a občerstvení, kteří někteří občané vozí policistům, vážíme si toho. Zpříjemní to nelehký výkon služby. Nicméně dodáváme, že policistům na hranicích rozvážíme za směnu dvě jídla, zpravidla teplá, o víkendu kombinace teplé a studené jídlo,“ popsal policejní mluvčí Petr Vala. Kolona se rozjela ve středu o půlnoci, večer už byla dálnice uvolněná.