Zlíňáci jsou disciplinovaní, tvrdí strážníci. Už ale museli sáhnout i k pokutám

Cizince s respiračními obtížemi našli strážníci ležet na Podvesné. Foto: MP Zlín

ZLÍN – Podle zkušeností zlínských strážníků se obyvatelé Zlína snaží současná vládní nařízení dodržovat. Řešili už ale také pár případů, při kterých domluva nestačila a museli proto sáhnout k postihům. Kromě jednotlivců, kteří nosit roušky odmítají, řeší také kuřáky nebo upozorňují na nařízení omezující počet osob na veřejných místech.

Jednou z výjimek je například událost ze čtvrtku 19. března. Tehdy našli strážníci ležet na Podvesné devětačtyřicetiletého cizince, který se právě vrátil ze zahraničí. Byl bez roušky a trápily ho respirační obtíže. „Strážníci museli použít všechny dostupné osobní ochranné prostředky a muže následně předali k dalším úkonům zdravotnické záchranné službě. Následné vyšetření na nákazu COVID-19 bylo naštěstí negativní,“ sdělil mluvčí městské policie Pavel Janík.

Staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

S vládními nařízeními si rozhodně hlavu nelámala čtyřicetiletá žena ze Vsetínska, kterou hlídka přistihla bez roušky v neděli 22. března. Strážníci ji upozornili a poskytli jí ústenku. „O dva dny později ji pak na obdobnou skutečnost upozornila další hlídka, a když ji ve stejný den o pár hodin později spatřil operátor kamerového systému opět s odkrytými dýchacími cestami, pomyslný pohár trpělivosti přetekl. Hlídka tentokrát její přestupkové jednání oznámila k dalšímu řízení správnímu orgánu,“ uvedl Janík.

Samostatnou kapitolou jsou pro městskou policii kuřáci. „Upozorňujeme, že tento zákaz platí generálně a v případě, že se člověk potřebuje najíst, napít nebo nevydrží bez cigarety, neměl by se v žádném případě zdržovat na veřejnosti, kde by mohlo dojít k ohrožení dalších osob,“ zdůraznil Janík.

V úterý vešlo v platnost nařízení, které až na několik výjimek nařizuje pobyt na veřejných místech v maximálním počtu dvou osob. Při jedné z kontrol museli omezení připomenout skupině studentů, kteří se sešli v parku kvůli poradě ohledně maturity.

Strážníci připomínají, že za nedodržení vládních nařízení hrozí vysoké pokuty. Zároveň chápou, že současné situace je zcela nová a pro mnohé obtížná. „Chtěl bych proto poděkovat všem, kteří se s touto nelehkou situací umí vyrovnat a respektují uložené zákazy a nařízení. Současně chci upozornit ty, kteří je budou porušovat, že jakékoliv ohrožení ostatních nebudeme tolerovat a učiníme vše proto, aby neunikli postihu,“ uzavřel ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Foto: MP Zlín