Zoo Zlín uvítala na světě malého lenochoda. Mládě skvěle prospívá

Foto: Archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Přestože jsou brány zlínské zoo v současnosti uzavřené, život tu pokračuje dál. V polovině února tak přišlo na svět mládě lenochoda dvouprstého, kterému se podle všeho skvěle daří. V historii zoo jde už o čtvrtý úspěšný odchov tohoto druhu.

Prozatím chovatelé nevědí, zda se jedná o samičku nebo samečka. Matkou je sedmiletá samice jménem Zlínská, a ačkoliv je to její první potomek, projevuje se jako svědomitá matka.

Staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zahrada chová lenochody dvouprsté od roku 1998, a ti v současné době obývají halu Yucatan. Chovnou skupinu tvoří samec, tři samice a měsíční mládě. K dispozici tu mají rozsáhlý prostor se správnou teplotou a vlhkostí.

Nejpomalejší savci planety pochází z pralesů Jižní Ameriky. Díky silným končetinám a obloukovitě zahnutým drápům tráví většinu dne zavěšení hlavou dolů. V přirozeném prostředí mají zelenavé krycí zbarvení, a to díky mikroskopickým řasám, které ale v zoologických zahradách nemají obvykle potřebné prostředí. Lenochodi tak získávají žlutohnědé až šedožluté zbarvení.

Oblíbenou pochoutkou jsou pro ně listy a pupeny. Ve zlínské zoo dostávají zeleninovou směs, ve které najdeme osení, natě různých druhů zeleniny, rukolu, čínské zelí, pórek, mrkev nebo cuketu. V létě nepohrdnou ani okvětními plátky růží.

Foto: Archiv Zoo Zlín
Foto: Archiv Zoo Zlín