Na jihu Čech přibylo 8 lidí s nákazou Covid-19. Nově i na Písecku

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici během čtvrtka osm nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou Covid-19 se tak v regionu zvýšil na 58. První dva případy byly zjištěny na Písecku, které spolu s Jindřichohradeckem dosud vykazovalo nulu.

„Laboratoře Nemocnice České Budějovice, Biologického centra Akademie věd ČR a Nemocnice Strakonice vyšetřily celkem 323 suspektních vzorků od osob, u kterých lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění Covid-19. Osm z nich bylo pozitivních. Ke čtvrteční osmnácté hodině jsme na území našeho kraje evidovali celkem osmapadesát pozitivně testovaných osob,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Dvě nově evidovaná onemocnění v Jihočeském kraji jsou importovaná, tedy vzniklá po návratu osob ze zahraničí, původcem ostatních je kontakt s už evidovaným případem onemocnění. „Opakovaně proto žádáme všechny, kteří z jakéhokoliv důvodu přijíždějí ze zahraničí, zvláště ze zemí s vysokým rizikem nákazy, o maximální opatrnost a ohleduplnost a skutečně důsledné dodržování podmínek karantény. Vzhledem k tomu, že přibývá onemocnění kontaktních, to jest vzniklých úzkým mezilidským přenosem, pak přísné dodržování hygienických zásad a nařizovaných opatření tak, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy. Musíme se všichni chovat tak, jako bychom byli potenciálně nemocní a tak, jako by ti vedle nás byli potenciálně nemocní. Jen tak můžeme snižovat riziko přenosu na minimum,“ zdůraznila Kvetoslava Kotrbová.

Mezi nemocnými je v současné době 37 žen a 21 mužů, převážně ve věku od 25 do 65 let. „Šestnáct nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku. Čtrnáct je z Českokrumlovska, třináct z Českobudějovicka, deset z Prachaticka a tři z Táborska. První dva nemocní byli zjištěni na Písecku. Jindřichohradecko zatím stále vykazuje nulu,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková. Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 2550 osob.