Ve zlínské porodnici přišla na svět trojčátka. Kristýně, Sáře i Adamovi se daří dobře

ZLÍN – Velká radost naplnila v těchto dnech zlínskou porodnici. V polovině týdne tu přišla na svět trojčátka Kristýna, Sára a Adam. Výjimečná událost je to nejen pro maminku Kateřinu Brimusovou a tatínka Marka Bršlicu, ale i pro celou nemocnici. Trojčata tam totiž přišla na svět naposledy loni v létě a za posledních deset let jen osmkrát. „Všichni tři sourozenci jsou stejně jako jejich maminka v pořádku, zatím ještě zůstávají v péči novorozenecké jednotky intenzivní péče,“ sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Doma už je všechno zařízené třikrát

Novopečená rodinka po propuštění zamíří do Nivnice na Uherskobrodsku. „Přítel i celá rodina měli o mě a o děti velký strach. Jsem moc ráda, že porod proběhl dobře, i když byl asi o týden dříve, než bylo původně v plánu,“ říká mladá maminka, která zanedlouho oslaví dvacáté narozeniny.

Staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Rodila císařským řezem v celkové anestezii, ze samotného porodu si tak nic nepamatuje. „Hned po probuzení jsem se sestřiček ptala, jestli jsou děti v pořádku. Jsem šťastná, že jsou zdravé. Doma už máme všechno připravené trojmo. I na procházku s kočárkem budeme muset vyrážet ve dvou, máme jeden obyčejný a druhý pro dvojčátka,“ plánuje Kateřina Brimusová.

Mladá maminka brzy oslaví dvacáté narozeniny. Foto: KNTB

Tlačenice na porodním sále

Každé vícečetné těhotenství je podle slov ošetřující lékařky Marcely Henčlové z hlediska porodníků považováno za rizikové. „V tomto případě ale maminka prošla celým těhotenstvím bez komplikací. Na naše gynekologicko-porodnické oddělení docházela už od šestnáctého týdne těhotenství a rodila po ukončení třicátého třetího týdne, přičemž k hospitalizaci přišla až pár dnů před porodem. Takový bezproblémový průběh u trojčat můžeme považovat za malý zázrak a je to v této složité době velmi pozitivní zpráva,“ podotýká lékařka, která porod císařským řezem prováděla.

Při samotném porodu a po něm byla kolem trojčat s nadsázkou řečeno tlačenice. „Císařský řez probíhal na porodním sále v sestavě dva lékaři-porodníci, anesteziolog, instrumentářka, porodní asistentka a anesteziologická sestra. Každé z dětí pak měl na starost zvlášť jeden lékař-neonatolog a jedna novorozenecká sestra. Celkově tedy dvanáct zdravotníků,“ vypočítává vedoucí lékař perinatologického centra zlínské nemocnice Karel Huml.

Průměrná porodní váha novorozenců byla okolo sedmnácti set gramů. „Vývoj všech tří je naprosto v pořádku, a celkově byl průběh těhotenství a porodu příznivý,“ hodnotí lékař, který byl rovněž u porodu.

Z inkubátorů snad už brzy k mamince

Sourozenecká trojice obsadila polovinu z šesti inkubátorů na novorozenecké jednotce intenzivní péče. „Trojčátka skutečně nejsou běžnými pacienty našeho oddělení, nicméně jsme pracovištěm, kde se maminky s vícečetnými těhotenstvími koncentrují. Všechny tři děti zatím zůstávají v péči novorozenecké jednotky intenzivní péče, ale jejich stav je stabilizovaný, naší snahou bude je co nejdříve umístit do pokoje s maminkou. Samozřejmě jsme si vědomi, že péče o trojčátka je náročná, po celou dobu bude mamince k dispozici personál a pomůže jí s veškerou péčí o děti,“ doplňuje primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Ve zlínské Baťově nemocnici se trojčata narodila za posledních deset let osmkrát. Troje přišla na svět v roce 2014, dvoje v roce 2017 a jedna trojčata se zapsala do statistik vedených zlínskými porodníky v letech 2013, 2019 a zatím také letos.

Sára. Foto: KNTB
Kristýna. Foto: KNTB
Adam. Foto: KNTB