Na ochranné pomůcky pro lékaře se v Pardubickém kraji připravuje objednávkový systém

PARDUBICKÝ KRAJ – Krajský zásobovací štáb dnes v rámci pravidelného jednání zrekapituloval stav zásobování, které probíhalo v průběhu víkendu. Řeč byla také o fungování jednotlivých odběrových míst v rámci obcí s rozšířenou působností. Na návrh hejtmana Martina Netolického bude připraven objednávkový systém na jednotlivé kategorie materiálu.

„Ještě v pátek jsme díky dobrovolným hasičům rozvezli do kraje šest tisíc litrů dezinfekce na ruce. Následně jsme v sobotu pro ambulantní sektor rozvezli 100 tisíc ústenek a 15 tisíc respirátorů, protože jsme nechtěli, aby praktičtí lékaři, zubaři, ale i další specialisté museli uzavřít své ordinace. V průběhu neděle jsme pak v návaznosti na aktuální vývoj v oblasti sociálních služeb a především v domovech pro seniory distribuovali 10 tisíc respirátorů a 12 tisíc ústenek. Některé obce s rozšířenou působností zajistily okamžitě odběr pro koncové uživatele. Na dalších obcích se to zajišťuje dnes,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Hejtman zároveň navrhl vytvořit centrální objednávkový systém. „Pro zefektivnění evidence potřebných ochranných prostředků ze strany ambulantních specialistů chceme vytvořit objednávkový systém, který by vždy do pátečních 12 hodin sloužil k zadávání požadavků. Do toho systému bychom dali všechny typy prostředků, které jsou k dispozici. Ve spolupráci s jednotlivými komorami bychom tento systém rozšířili mezi lékaře. Získáme tím jak zpětnou vazbu, tak i jistotu, že si následně lékaři materiál vyzvednou,“ sdělil hejtman Netolický.

Zásobovací štáb řešil také výrobu ochranných štítů v krajských středních školách. „Do konce týdne budeme mít k dispozici 430 štítů a další objednáme prostřednictvím jiných výrobců a iniciativ tak, abychom je mohli zabezpečit pro následnou lůžkovou péči či ambulantní sektor,“ řekl hejtman.

Ilustrační foto: Shutterstock