Policisté z Vysočiny varují: Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty

Policisté jsou v ulicích a kontrolují dodržování nařízených opatření. Ilustrační foto

VYSOČINA – Policisté z Vysočiny denně provedou více než jeden tisíc kontrol. Zajímají se o dodržování všech opatření, která souvisejí se současným nouzovým stavem. Zaměřují se na provozovny, nošení roušek, dodržování karantény i na volný pohyb osob na veřejných prostranstvích. Jen za sobotu a noc na neděli provedli bezmála 1300 kontrol.

„Na integrovaném operačním středisku také přijímáme denně různá oznámení, která se týkají možného porušení mimořádných opatření, včetně podezření na nedodržování karantény. Všechny oznámení policisté důkladně prověřují,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že jen za sobotu policisté přijali 13 oznámení, z nich v pěti případech policisté zjistili porušení krizových nebo mimořádných opatření.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V pátek 27. března kolem půl desáté večer policisté z Hrotovic zjistili, že v okolí obce Kramolín je otevřená místní hospoda, kde zrovna čtyři lidé pijí alkohol. „Na místě policisté všechny osoby ztotožnili a další provoz zařízení okamžitě zakázali. Policisté protiprávní jednání těchto osob zadokumentovali a věc oznámili správnímu orgánu,“ upřesnila Dana Čírtková.

Pokud policisté zjistí porušování nařízení vlády, přikazují dodržování konkrétních zákazů a lidé jsou povinní výzvy uposlechnout. „Neuposlechnutí výzvy je pak kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku a lze za něj uložit sankci až do výše 10 000 korun,“ zdůraznila Dana Čírtková.
Pokud lidé povinnosti uložené krizovými opatřeními vlády nebo ministerstva porušují, policisté jim nemůžou uložit pokutu na místě, ale přestupy oznamují tzv. správním orgánům, tedy úřadu obce s rozšířenou působností nebo krajské hygienické stanici. V nejzávaznějších případech se pokuta může vyšplhat až na dva miliony korun. Firmy, resp. právnické osoby mohou dostat až třímilionovou pokutu. Za porušení nařízené karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, a to i zpětně.

Pozor na drobné krádeže, zlodějům hrozí až osm let za mřížemi

Policisté zároveň varují, že v době nouzového stavu země je zpřísňuje právní kvalifikace u některých trestných činů. Jedná se například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, šíření nakažlivé lidské nemoci a další. „Pokud se pachatel dopustí krádeže vloupáním například do prodejny a odcizí zboží například v hodnotě 500 korun, hrozí mu nyní trest odnětí svobody v sazbě až osm let,“ varuje Dana Čírtková. s tím, že policejní kontroly proto budou pokračovat i v dalším období a lidé porušující opatření musí počíst s vysokými sankcemi.