Téměř všichni klienti Domova pro seniory v Břevnici se nakazili novým typem koronaviru

Domov se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu je od neděle 29. března v karanténě. Nakazila se tady většina klientů. Foto ilustrační

HAVLÍČKOBRODSKO – Nejprve testy prokázaly dva nakažené zaměstnance a deset klientů Domova pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu, následné testování však odhalilo, že v krajském zařízení, které spadá pod Domov pro seniory Havlíčkův Brod, jsou nakažení téměř všichni klienti, přesně dvacet z celkových 22, a devět pracovníků.

„Nákaza koronavirem se v našem zařízení objevila zřejmě, jedná se pouze o naše domněnky, již na přelomu měsíce února a března, kdy byl první klient s teplotami a po několika dnech následoval další s teplotami a respiračními potížemi. Za dalších několik dní následovali další. V té době na Vysočině dobíhala běžná chřipková epidemie. Potíže byly považovány za obvyklou chřipku,“ uvedla ředitelka domova Hana Hlaváčková s tím, že zaměstnanci začali mít potíže téměř všichni najednou během několika dnů v období kolem 18. března, dostali neschopenku, nikdo z nich však stále nebyl testován na přítomnost nového typu koronaviru. „Na obranu lékařů konstatuji, že testy obecně nebyly příliš dostupné, odběrný stan v Havlíčkově Brodě zahajoval provoz 23. 3. 2020,“ uvedla ředitelka Hlaváčková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nakažení klienti zůstávají v domově, který je v karanténě. Dvě ženy, které se potýkaly s komplikacemi, hospitalizovala havlíčkobrodská nemocnice. Jedna z pacientek zemřela v neděli 29. března, druhá je podle zjištění České televize ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. Noc na pondělí 30. března proběhla v rámci možností klidně, u třech klientů se však zvýšila teplota a začali kašlat. Stále však zůstávají v domově, pokud se jejich stav nezhorší a budou moci dýchat sami, zůstanou podle hejtmana Jiřího Běhounka v domově.

Domov nutně potřebuje šest lékařů – mediků dobrovolníků

Vzhledem k nemocnému personálu teď Domov v Břevnici velmi nutně potřebuje zdravotní personál. „Hledáme dobrovolníků z řad mediků, sester, studentů zdravotnických oborů k péči o klienty s demencí pozitivních na Covid. Ochranné pomůcky jsou zajištěné v maximální možné kvalitě. Ubytování je možné v objektu Břevnice, stejně jako stravování,“ uvedla ředitelka Hanáčková. Velmi by pomohlo, kdyby se domovu přihlásili čtyři zdravotníci na den a dva na noc. Vedení Kraje Vysočina společně s odborem sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina a ředitelstvím Domova Břevnice vyhodnocují všechny možné varianty zajištění provozu zařízení, a to včetně kontaktování Vysoké školy polytechnické Jihlava s prosbou o zprostředkování dobrovolníků ze seznamu nabídnutých sil.

Hejtmanství žádalo o pomoc armádu

Kraj Vysočina, jako zřizovatel domova, požádal v neděli 29. března o pomoc armádu, po které hejtmanství chtělo, aby poslala své zdravotníky. Jenže armáda požadavku z Vysočiny vzhledem ke kapacitním důvodům podle vyjádření mluvčí Magdaleny Dvořákové vyhovět nemůže. „Nejde pouze o zdravotníky, ale o pomocné profese, pokusím se ještě oslovit aktivní zálohy, hasiče,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který za kraj odmítl přesun nakažených klientů domova do lázní Toušeň, což v pořadu České televize Otázky Václava Moravce v neděli 29. března navrhoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle hejtmana Běhounka specifický charakter diagnóz klientů domova se zvláštním režimem a jejich celkový zdravotní stav převoz neumožňují.

Pokud by se zdravotní stav klientů domova v Břevnici zhoršil, havlíčkobrodská nemocnice a její infekční oddělení je na přijmutí pacientů připravené. Ostatně dvě klienty z Břevnice už nemocnice o víkendu přijala.
Podle stanoviska Ministerstva zdravotnictví musejí domovy pro seniory aktuálně přijímat jen klienty s negativním testem na nákazu novým koronavirem. Potom je na následujících 14 dní musí umístit na samostatný pokoj. Ministerstvo zdravotnictví v neděli večer 29. března v tiskové zprávě uvedlo, že další mimořádné opatření má omezit šíření nákazy mezi staršími lidmi.

Podle údajů Krajské hygienické stanice kraje Vysočina v Jihlavě je na Vysočině 98 nakažených, za posledních 24 hodin přibylo šest pacientů s testy potvrzeným novým typem koronaviru. Nejvíce nakažených je na Havlíčkobrodsku – 55, naopak nulu si stále drží Pelhřimovsko.