Liberecký kraj vyhlásil veřejnou sbírku na boj proti koronaviru. Nakažených je už 99!

LIBERECKÝ KRAJ – V Libereckém kraji trvá akutní potřeba nákupu ochranných a dezinfekčních prostředků, přístrojů a dalších pomůcek proti koronaviru. Krajský úřad proto zřídil speciální transparentní účet s názvem Veřejná sbírka Liberecký kraj sobě! COVID-19. Finanční příspěvek mohou zasílat lidé na číslo účtu 1 277 277 277/0100.

„V krizovém fondu Libereckého kraje máme nyní na nouzový stav přes 35 milionů. Více než 19,5 milionu jsme již na nákup ochranných pomůcek vynaložili. Stále ale bojujeme s jejich nedostatkem. Chybí nám například dezinfekční prostředky a další potřebný materiál. Proto jsme vyhlásili tuto veřejnou sbírku. Chtěl bych poprosit všechny občany, ať už o symbolický příspěvek, nebo vyšší finanční dar. Pomůže to v této nelehké situaci nám všem. Účet je samozřejmě transparentní a lidé budou mít přehled o celkové vybrané částce. Za solidárnost všem předem velice děkuji,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Rychlé zřízení účtu umožňuje zákon. Sbírkový účet je veden jako transparentní. Občan proto vyjadřuje souhlas se zveřejněním jména a zaslané finanční částky. Klienti Komerční banky budou mít tyto údaje uvedeny automaticky. Majitelé účtů u ostatních bankovních institucí, pokud chtějí zveřejnit své jméno, mohou jej napsat do zprávy pro příjemce. Liberecký kraj lidem na vyžádání vystaví potvrzení o osvobození od daně.

Aktuální vybraná částka bude zveřejněna ZDE.

V kraji stále chybí od státu dostatek ochranných prostředků pracovníkům v první linii, například v sociálních službách. Hasiči Libereckého kraje v těchto dnech rozváží po celém kraji ochranné pomůcky a dezinfekci. Tam, kde je to nejvíc potřeba – např. do domovů seniorů. Rozběhla se výroba 100 tisíc kusů nanofiltrů ke vkládání do textilních roušek s kapsičkou.

K dnešní 13. hodině je v kraji evidováno 99 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, z toho 46 na Liberecku, 34 na Jablonecku, 15 na Semilsku a 4 na Českolipsku. Celkem bylo indikováno 1169 osob k otestování, 39 lidí je v karanténě nařízené hygieniky.

Ilustrační foto: Shutterstock