KORONAVIRUS: Krizový štáb chce prodloužit nouzový stav do poloviny května a tvrdě stíhat ty, kdo porušují daná opatření

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv podle vyjádření odborníků lze na vývoj epidemie koronaviru v Česku začít nahlížet s lehkým optimismem (nejenže mortalita je poměrně nízká, ale i koeficient R stanovující průměrný počet lidí, které každý nemocný nakazí, klesl na hodnotu 1,1), Ústřední krizový štáb v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem chce vládě navrhnout další prodloužení nouzového stavu. Kromě toho odborný tým připravil návrh zákona, který by dal policii jasné pravomoci k postihování porušování bezpečnostních opatření.

K dnešnímu ránu bylo v Česku provedeno celkem 55 017 testů, z nichž 3 330 potvrdilo nemoc COVID-19 (trend poměru nakažených se tedy v posledních dnech daří držet kolem 6 %). Pozitivním faktem je, že 45 lidí se již uzdravilo, 32 stála nákaza koronavirem bohužel život. Na ranní konferenci týmu ministerstva zdravotnictví navíc zazněl již docela optimistický odhad – že během příštího týdne by koeficient nakažlivosti R mohl klesnout pod číslo 1, což v praktické rovině znamená, že každý jeden nemocný nakazí méně než jednoho člověka a šíření koronaviru se tak začne zpomalovat. Čísla tedy budou samozřejmě růst, ale tak, že všechny kritické pacienty zdravotnický systém dokáže pojmout (aktuálně potřebuje plicní ventilaci 60 osob ze všech 3 300 pozitivně diagnostikovaných). Podle odhadů epidemiologů by na konci dubna mohlo být v Česku přes 14 000 nemocných s tím, že dle původních predikcí mělo Česko tohoto čísla dosáhnout již v polovině měsíce.

Během včerejška pak bylo testováno zatím nejvíce lidí od počátku epidemie, tedy kolem 6 000, což je dle slov Jana Hamáčka stávající maximum. Jak ale doplnil, cílem je dosáhnout denního testování až 20 000 lidí, za tímto účelem je však třeba navýšit kapacity. Epidemiolog Prymula navíc navrhuje projekt testování promořenosti populace. Prozatím však není známo, jak bude konkrétně vzorek testovaných vybírán, aby byl výsledek reprezentativní. Potvrzeno pak již bylo plošné testování v oblasti Litovelska, konkrétně v obcích, kde byla zavedena 14denní karanténa.

Bez ohledu na nastíněný vývoj, na nějž lze nahlížet s mírným optimismem, plánuje krizový štáb požádat vládu o další prodloužení nouzového stavu. Ten prozatím s ohledem na rozhodnutí vlády trvá do 11. 4. 2020, o jeho dalším trvání musí hlasovat Parlament – dle slov Jana Hamáčka je namístě prodloužit nouzový stav o další měsíc. „Prodloužení nouzového stavu nemá žádný další vliv na další opatření a jejich případné uvolňování, pokud nárůst nových případů nebude strmý, je to ale základ pro fungování státu,“shrnul.

Hamáček zároveň předloží vládě návrh zákona, který by umožnil příslušníkům policie (a to jak Policie ČR, tak i policie obecní) udělovat za porušení bezpečnostních opatření blokové pokuty až do výše 10 000, a to přímo na místě. Nyní jsou totiž provinění proti karanténě a dalším opatřením řešeny v rámci správního řízení, což je podle Hamáčka příliš zdlouhavé. Tento návrh bude muset schválit Poslanecká sněmovna. Jak uvedl sám Hamáček, toto přímé pokutování by mohlo výrazně zefektivnit vymáhání všech vládních nařízení.