Na Vysočině rozjíždí aplikaci evidující odběry, testy i výsledky

Chytrá aplikace pomůže na Vysočině s evidencí odběrů vzorků i následného testování. Foto ilustrační_Pixabay

VYSOČINA – Krajský úřad Kraje Vysočina ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě, krajskými nemocnicemi, Zdravotnickou záchrannou službou Kraje Vysočina a Státním veterinárním ústavem Jihlava vyvinuli novou aplikaci, která má schraňovat data přehledně a na jednom místě. Lékaři zadají požadavek na odběr vzorku a budou sledovat celý proces až do finálního výsledku zadaného laboratoří.

„Účelem aplikace je nejen zefektivnění způsobu zadávání požadavků na odběry za účelem vyšetření pacienta, ale i následné zpracování tohoto požadavku odběrovým místem a příslušnou laboratoří tak, aby přehledy žádanek, provedených odběrů, výsledky vyšetření a ostatní informace byly k dispozici povolaným subjektům,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zjednodušeně řečeno, lékaři do aplikace zadají požadavek na odběr vzorku pacienta, budou mít přehled o počtu žádanek, ale také o postupu krajské hygienické stanice, provedených odběrech a laboratorních výsledcích svých pacientů. V případě, že bude test negativní, obdrží pacient prostřednictvím SMS nebo e-mailu potvrzení výsledku. Pokud bude pozitivní, kontaktuje pacienta přímo krajská hygiena a domluví s ním další postup. „O spuštění nové aplikace informoval hejtman všechny praktické lékaře dopisem a zároveň požádal všechny lékaře o maximální součinnost,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Navíc získané statistiky z Vysočiny poputují přímo do státního informačního systému tak, aby Vysočina splnila požadavky Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví z 27. března.

Podle údajů krajských hygieniků je na Vysočině 112 osob s prokázanou nákazou novým typem koronaviru. Jen za posledních 24 hodin krajští hygienici doporučili k testování 126 lidí, celkem jich je už bezmála 900. Nejvíce nakažených v počtu 58 hlásí Havlíčkobrodsko, naopak na Pelhřimovsku stále není žádný člověk s prokázanou nákazou.