Jak léčit kašel způsobený koronavirovou infekcí I: Suchý kašel

Ilustrační foto

Koronavirová infekce je zpravidla provázená dlouhotrvajícím a úporným kašlem, který je pro nemocného značně vyčerpávající zejména, pokud se k němu přidají další symptomy v podobě teploty a dušnosti. Jak kašel správně léčit a na co si dát pozor? Jaké přípravky mít doma preventivně po ruce?

Kašel není jen jeden

Není však kašel jako kašel. V podstatě rozeznáváme dva druhy kašle – suchý a tzv. produktivní, u kterého dochází k uvolňování (produkci) hlenů. Jen pro doplnění uveďme, že se jedná opravdu o základní dělení typické pro západní medicínu. Čínská medicína, která se řadí k východní, rozeznává u kašle desítky druhů. Je dobré vědět, že kašel je v podstatě obranná reakce organismu, která se aktivuje mimo jiné právě ve chvíli, kdy je naše tělo napadeno infekcí. Není tedy dobré na kašel kašlat, ale je potřeba pozorně mu naslouchat. Obecně kašel, ať už vyvolaný bakteriemi nebo viry, trvá přibližně 14 dní. Trvá-li déle,  je-li silný nebo má-li netypický průběh, je vždy dobré se poradit s lékařem. U podezření na koronavirus je nutné lékaře kontaktovat na dálku v každém případě.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Suchý kašel

Pro COVID-19 je typický suchý kašel. Tento typ kašle se také objevuje často v počátečních fázích chřipky. V tomto případě jsou sliznice dýchacích cest překrvené, podrážděné, ale tvorba hlenu se při nich nezvyšuje. Při tomto kašli máme mnohdy pocit, že sliznice nám dřou o sebe, můžeme vydávat i štěkavé zvuky. Kašel se většinou zhoršuje, když ležíme, takže se při něm často téměř nevyspíme.

Jak na něj

Na suchý a dráždivý kašel se užívají zklidňující prostředky, které většinou tlumí kašlací reflex. MZ ČR uvádí na svých stránkách přípravky s účinnou látkou dextromethorfan obsaženou například v přípravcích MedDex Vicks sirup na suchý kašel s medem, Robitussin, Antitussicum a Robitussin Junir na suchý dráždivý kašel, Stopex na suchý kašel, Dinarex, Mugorussol, Tussidrill bez cukru. Dále je uváděná podobně působící léčivá butamirát obsažená v přípravcích Sinecod, Tussical, Tussin a Stoptussin. Suchý dráždivý kašel můžete potlačit i látkami dropropizinem (Ditustat) a levodropropizinem (Levopront).

Co ještě může pomoci

Pokud jsou vaše příznaky spíše mírnějšího charakteru, pak mohou pomoci i byliny. K těm, které pomáhají jak u suchého, tak vlhkého kašle, patří např. divizna velkokvětá.  Ta pomáhá vytvořit na sliznici dýchacích cest ochranný film, který brání jejich vysychání, a tím mírní dráždění ke kašli. Velké oblibě se těší také cibule, např. ve formě cibulového čaje nebo i za syrova v kombinaci s medem, případně ještě citrónem. Vzhledem k tomu, že je silně aromatická, je potřeba zvolit správné množství opatrně, abych nedošlo k podráždění trávení či jiným problémům.

Dále je dobré dodržovat následující zásady: pravidelně větrat (tedy pokud není venku právě smog), zvlhčovat vzduch v pokoji, nemít v pokoji přetopeno (ale spíš chladněji), dostatečně pít (vhodné jsou právě bylinkové čaje), podložit si hlavu vyšším polštářem, tím snížíme nucení ke kašli.

Co rozhodně nedělat

Dávejte si pozor, abyste nekombinovali léky na suchý kašel s léky na podporu vykašlávání. Tyto léky působí protichůdně a došlo by k nebezpečnému hromadění hlenu v dýchacích cestách. O tom, kdy a za jakých podmínek lze tyto léky kombinovat, se dočtete v druhém dílu tohoto článku, který bude věnován vlhkému kašli. Ten sice není pro koronavirovou infekci typický, nicméně ji občas také provází, navíc doprovází mnohá jarní nachlazení.