Extrémně vytížení hasiči od rána hasili a někde ještě stále hasí na 80 požárů!

O víkendu se pálilo v lesích, teď situaci zachraňují hasiči. Foto: HZS Kraje Vysočina

VYSOČINA – Extrémně náročný začátek nového týdne prožívají hasiči z Vysočiny. Od rána zasahovali a někde ještě stále zasahují u 80 požárů, ve většině případů ve venkovním prostředí. Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště.

„Výjezdy stále a stále přibývají. S největším počtem požárů se potýkáme na Pelhřimovsku. Nicméně bez požárů nejsou ani ostatní okresy v našem kraji,“ informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová s tím, že zatím se všechny požáry obešly bez zranění lidí.

Podle přehledu událostí hoří například u Macourova – Žižkova Pole, Oudoleně, Okrouhlice nebo Rušinova na Havlíčkobrodsku, u Hodic, Švábova nebo Kamenice na Jihlavsku, u Prosetína, Černé nebo Fryšavy pod Žákovou horou na Žďársku, u Stojčína, Drahoňova nebo u Záhoří na Pelhřimovsku a výjimkou není ani Třebíčsko – s požárem lesního porostu se hasiči potýkají u Náramče, Trnavy a ráno řešili i požár u Pozďatína. Právě na Třebíčsku řešili nebo stále ještě řeší tři požáry, naopak k nejvyššímu počtu požárů zatím vyjížděli na Havlíčkobrodsku – 27.

Není to tak dlouho, co profesionální hasiči, kteří například nad rámec svých povinností pomáhají se zajištěním provozu Domova pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu, žádali, aby lidé neprováděli pálení klestu v lese. „V tuto chvíli potřebujeme soustředit veškeré naše síly a prostředky ke zvládání mimořádných úkolů a opatření souvisejících se zabráněním šíření nákazy koronaviru,“ zdůrazňovala prosbu za celý Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina jeho mluvčí Petra Musilová 16. března. Nicméně lidé, resp. lesní hospodáři si prosbu k srdci nevzali. „Jelikož nám to okolo domu houká jak na Václaváku, tak jsem se podíval. Začínám pochybovat nad lidskou inteligencí. Jelikož jsme asi národ co dělá vše naopak, tak příště zkusit napsat PALTE. Třeba lidi pálit nebudou,“ posteskl si pod oficiální zprávou hasičů o 80 zásazích na Facebooku Radek Mayer z Kamenice nad Lipou. „Asi by to chtělo trochu přemýšlet. V téhle době je vás potřeba jinde. Měli by si za to všichni zaplatit,“ přidala se Ivana Brossová.