V Jihočeském kraji je 119 lidí s nákazou Covid-19. O víkendu přibyly 2 případy

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – V Jihočeském kraji zaznamenali během víkendu hygienici dva nové případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Ty přibyly v sobotu a v neděli se pak počet evidovaných případů nezměnil Celkový počet nemocných s diagnózou Covid-19 je tak nedělní osmnácté hodině na čísle 119. Počet uzdravených se také nezměnil a zůstává na čísle tři.

Za sobotu vyšetřily laboratoře v regionu 225 nových vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění Covid-19. „Pozitivní byly dva vzorky. V jednom případě šlo o kontaktní přenos uvnitř rodiny již dříve pozitivně testované osoby a v druhém o kontaktní nákazu ze zatím neznámého zdroje,“ doplnila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Mezi všemi kraji České republiky si jižní Čechy dále udržují nejnižší relativní výskyt onemocnění Covid-19, tedy nejnižší počet případů přepočtený na 100 tisíc obyvatel. „Testujeme opravdu masivně, což je z epidemiologického hlediska nesmírně pozitivní. Jsou zřízena externí odběrová místa již u všech sedmi jihočeských krajských nemocnic a do testování je v regionu zapojeno už šest laboratorních pracovišť,“ doplnila šéfka jihočeských hygieniků.

V neděli nepřibyl žádný nový případ nákazy Covid-19

Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 95 nových suspektních vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní nebyl žádný. „To je samozřejmě příjemná zpráva, nulový přírůstek jsme v našem kraji naposledy zaznamenali 23. března, ale musíme být realisty. Čekají nás rozhodující týdny a v této souvislosti musím upozornit na to, že i uvnitř České republiky jsou regiony, kde je relativní výskyt vyšší a hrozí tu proto zvýšené riziko přenosu. Vysoký výskyt má především Praha a skokově v posledních dvou dnech narostl výskyt i kousek od západních hranic našeho kraje na Domažlicku. Prosím ty, kteří do Prahy jezdí za prací nebo na služební cesty, aby byli po návratu obezřetní a ohleduplní ke svému okolí,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Připustila, že nedělní nulový přírůstek nových případů byl částečně ovlivněn menším počtem testovaných vzorků ve sváteční den. „V neděli nepracovala všechna odběrová místa v kraji, ale ta v Českých Budějovicích a Strakonicích. I lidé v odběrových místech a laboratořích musí mít možnost alespoň minimálního odpočinku, vždyť už jsme někteří v plném nasazení třetí měsíc,“ doplnila Kotrbová.

Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 5 508 osob. V povinné karanténě se k nedělní osmnácté hodině nacházelo 1 017 Jihočechů.