Koronavirus se v kraji potvrdil ve dvou domovech pro seniory i u pracovníků terénních služeb

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Onemocnění COVID-19 se proniklo do domovů pro seniory v Lukově a Nezdenicích. Na koronavirus byly pozitivně testované i dvě pracovnice terénní pečovatelské služby v Uherském Brodě. Nyní se čeká na výsledky odběrů klientů i personálu všech zařízení.

Klientky z Lukova jsou v Uherskohradišťské nemocnici

V Domově pro seniory v Lukově byly v úterý 31. března umístěny do izolace čtyři klientky s mírnými projevy respiračního onemocnění. Následně byly testovány na COVID – 19. „Podle provedených testů se zjistilo, že dvě klientky jsou negativní a dvě pozitivní. V Domově pro seniory v Lukově tak bylo vyčleněno jedno oddělení s 22 lůžky, které má samostatný vstup a tento úsek je zcela oddělen od zbývajících prostor domova. Již od začátku vyhlášení nouzového stavu zde byla přijímána opatření, jako například vydávání jídla klientům přímo na pokojích, zákaz návštěv či pozastavení přijímání nových klientů,“ připomněl hejtman Jiří Čunek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nemocné klienty jsou nyní v Uherskohradišťské nemocnici. „Oddělení, ve kterém byly klientky pozitivně testované, bylo dáno do karantény, uživatelé jsou tedy v izolaci, a nákaza COVID – 19 u dalších zatím nebyla prokázána,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

V Domově pro seniory v Lukově se provedly testy u 45 klientů. „Z toho 2 jsou pozitivní, 30 vzorků je negativních, na 6 čekáme a zbývajících 7 je nejasných a bude se muset opakovat.  Z řad personálu bylo testováno 93 osob. K dnešnímu dni máme výsledky od 26 osob, z toho 18 má výsledek negativní a u 8 je výsledek nejasný a musí se opakovat,“ shrnul hejtman.

Testy se zdržely, pomoci má soukromá laboratoř

Další případ nákazy se potvrdil u kuchařky v Nezdenicích, testováno proto bylo dalších 54 zaměstnanců. Na výsledky se nyní čeká.

„Co se týká terénní pečovatelské služby v Uherském Brodě, tak zde byly indikovány odběry celkem u 37 osob, z toho jsou 2 pracovnice pozitivní a na zbytek výsledků se také čeká,“ doplnil zlínský hejtman. Zároveň prohlásil, že zatím v jiných domovech pro seniory, domovech se zvláštních režimem pro osoby se zdravotním postižením či pobytových odlehčovacích službách, kterých je ve Zlínském kraji bezmála stovka, nebyla nákaza COVID – 19 zjištěna.

Podle hejtmana je problémem zdržení testů v olomoucké laboratoři kvůli závadě na technice. Ode dneška ale začala naplno fungovat soukromá laboratoř ve Zlíně, jejíž kapacity chce kraj naplno využít. „Připravujeme otevření odlehčovací služby domova na Salašské na Velehradě s kapacitou 20 lůžek. Tato služba bude určena pro klienty, o které se jejich příbuzní nebudou moci v současné situaci postarat. Do odlehčovací služby ale budou přijímáni pouze klienti, kteří budou mít test na koronavirus negativní,“ dodal hejtman.