Hasiči v Táboře začali se stavbou střediska péče o osoby bez přístřeší

Hasiči v Táboře začali se stavbou střediska péče o osoby bez přístřeší (zdroj HZS Jihočeského kraje)

TÁBOR – V souladu s usnesením vlády České republiky a pokynem hejtmanky Jihočeského kraje musí i město Tábor zřídit středisko péče o osoby bez přístřeší. Hasičský záchranný sbor Tábor začal ve středu 8. dubna na stadionu stavět v první fázi dva stany pro muže a ženy, stan pro izolaci a stan jídelní.

V Táboře bude středisko umístěno v oploceném areálu fotbalového stadionu Viktoria za vlakovým nádražím (v prostoru tréninkového hřiště). „Jedním z důvodů je vybavenost areálu, protože vybudování ´na zelené´ louce za městem by stálo veřejné rozpočty statisíce korun navíc,“ uvedl tiskový mluvčí města Luboš Dvořák. Do těchto sběrných míst budou soustřeďovány pouze osoby v karanténě. Nakažení míří rovnou do nemocnic.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ochrana občanů

Jak zdůraznil starosta Tábora Štěpán Pavlík, vedení města jedná v zájmu ochrany občanů spádových oblastí. „Důležitá a zásadní informace pro veřejnost je, že tento systém péče slouží jako ochrana obyvatel před nekontrolovaným šířením nákazy mezi lidmi bez přístřeší,“ zopakoval Štěpán Pavlík.

Předpokládaná celková kapacita je 12 osob, s maximálním rozšířením o dalších 18. Zatím bude „stanové městečko“ prázdné a bez personálu, ale na základě nařízení Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se může stát, že sem budou umístěny osoby bez přístřeší, kterým bude nařízena karanténa podle zákona právě ve středisku v Táboře.

Hasiči v Táboře začali se stavbou střediska péče o osoby bez přístřeší (zdroj HZS Jihočeského kraje)

„S příjezdem prvního člověka do karantény začne platit provozní řád. Personálně areál obstarají dobrovolníci z humanitárních organizací ADRA a Český červený kříž a proškolení zdravotníci. Na ostraze areálu se budou podílet strážníci Městské policie Tábor a pracovníci bezpečnostní agentury. Patrolovací součinnost na vnější straně přislíbily Armáda České republiky a Policie České republiky. Všechny složky budou dbát na maximální bezpečnost v areálu i jeho okolí,“ popsal mluvčí města Luboš Dvořák.

Výstavbu stanů zajišťuje bezplatně Hasičský záchranný sbor Tábor vlastními prostředky. Po ukončení činnosti tohoto střediska provede dekontaminaci stanů a jejich složení a odvezení. Na závěr bude stadion komplexně vydezinfikován, vnitřní prostory budou vyčištěny generátorem ozonu, s čímž je opět připraven pomoci Hasičský záchranný sbor Tábor. „Dobu trvání nelze odhadnout, záleží na šíření nákazy. Zatím je na tom Jihočeský kraj nejlépe v České republice, má dlouhodobě nejméně pozitivně testovaných i v přepočtu na 100 tisíc obyvatel,“ sdělil starosta.

Osoby, které budou v Táboře v karanténě, budou rozvezeny zpět do míst, odkud přijely. Pozdější práce na bourání a dezinfekci areálu se odhadují na 2 až 3 dny.