Zůstal na kolejích mezi závorami, vlak byl na dohled. Co dělat v takové chvíli?

KARVINSKO – Ze spáchání přečinu poškození a ohrožení provozu je nyní podezřelý šest a šedesátiletý řidič, který na konci minulého týdne ve městě Třinec ignoroval výstražný světelný a zvukový signál a vjel s dodávkou na vlakový přejezd, kde ho uvěznily závory.

“Pachatelem je muž cizí státní příslušnosti.  Ve chvíli, kdy vjel přes vlakovou signalizaci na koleje, spustily se závory a řidič i s vozidlem zde zůstal stát,” říká policejní inspektorka Karolína Bělunková. Přesně v tom okamžiku se ve výhledu řidiče auta objevil blížící se vlak ze směru od Českého Těšína. Řidič auta se na místě pokusil o záchranný manévr, své auto vytočil a snažil se projet přes kolejiště a blízký násep. To se ale nepovedlo, protože po ujetí několika metrů auto uvízlo na kolejích. Naštěstí si celého manévru všiml strojvedoucí vlaku a soupravu včas zastavil.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Na místě provedená dechová zkouška u řidiče dodávky neprokázala přítomnost alkoholu. Po celém incidentu musela být pozastavena železniční doprava a vozidlo bylo za pomocí hasičů z kolejiště vyproštěno. Následkem události a vyprošťováním došlo k přetrhání elektrických vodičů v kolejišti a výše škody bude vyčíslena dodatečně.

Co máte správně udělat, když mezi závorami uváznete vy?

Pokud byste se dostali do situace, že vás na kolejích uvězní závory, platí pravidlo Neztrácej čas a odjeď pryč. Některé vlaky se mohou blížit velmi rychle. Závory jsou přitom z měkkého dřeva, v pantech drží jen natolik, aby je prorazilo osobní auto. Proto nezastavujte, sešlápněte plyn a závory projeďte. Malý škrábanec na autě a odvrácení tragédie budou v této situaci určitě výhrou.