Na jihu Čech zemřel druhý člověk s koronavirem. Počet nakažených je 139

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Na jihu Čech zaznamenali hygienici za poslední dva dny osm nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou Covid-19 se tak k páteční osmnácté hodině v regionu zvýšil na 139.

Ve čtvrtek přibylo v Jihočeském kraji pět nových případů nákazy Covid-19. „U všech se jednalo o přenos nákazy kontaktem s již dříve pozitivně testovanými osobami, které jsou umístěny v karanténě,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Během pátečního dne pak hygienici zaznamenali tři nové případy. „V jednom z nich se jednalo o rodinný kontakt s již dříve pozitivně testovanou osobou, která je umístěna v karanténě, a v jednom případě o kontakt na pracovišti. Poslední případ byl zjištěn v rámci preventivního vyšetření před plánovaným přijetím k hospitalizaci do nemocnice.

V Jihočeském kraji bohužel došlo k dalšímu úmrtí v souvislosti s koronavirem. „Musím bohužel uvést, že v pátek zemřel přes veškerou snahu zdravotníků pacient středního věku,“ potvrdila Kotrbová.

V porovnání s ostatními kraji České republiky z hlediska relativního výskytu onemocnění Covid-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočteném na 100 tisíc obyvatel, si jižní Čechy s 21,84 nemocnými na 100 tisíc lidí nadále udržují pozici regionu s nejmenším výskytem onemocnění v republice.

K páteční osmnácté hodině bylo podle dat Krajské hygienické stanice v regionu mezi nemocnými 81 žen a 58 mužů. „Z celkových 139 nemocných má čtyřiatřicet trvalé bydliště na Strakonicku. Dvaadvacet na Českokrumlovsku, pětadvacet na Českobudějovicku, dvacet na Prachaticku, čtrnáct na Táborsku, šestnáct na Jindřichohradecku a osm na Písecku,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Celkový počet uzdravených se v regionu v pátek zvýšil na šest, celkový počet úmrtí v souvislosti s Covid-19 na dva případy. Mezi nemocnými je šest dětí ve věku do 14 let. Třináct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, pětadvacet v kategorii od 25 až 34 let, pětadvacet v kategorii od 35 do 44 let, dvacet v kategorii od 45 do 54 let a jednadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 29 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.