Sezóna skončila. Silničáři mají za sebou jednu z nejmírnějších zim

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – S posledním březnovým dnem skončilo pro silničáře období zimní údržby. Uplynulá zima s malým množstvím srážek pro ně byla třetí nejmírnější za posledních 19 let. Celkové náklady na údržbu ve Zlínském kraji dosáhly necelých 64 milionů korun. „Uspořené finanční prostředky proti plánu se využívají na běžnou silniční údržbu a budou tak mít pro motoristy dlouhodobější efekt,“ sdělil náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

31. březnem končí zákonem stanovené období zimní údržby a silničáři bilancují. Za devatenáct let existence Ředitelství silnic Zlínského kraje zaznamenali pouze dvě mírnější sezóny. Podle statistiky výjezdů sypačů, pluhování a posypu byla o něco slabší zima 2006/2007, kdy na údržbu „padlo“ 59 milionů korun. V záznamech pak jasně vede sezóna 2013/2014 s náklady ve výši 48 milionů korun.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V rámci letošní zimy byl pro krajské silničáře nejnáročnější leden. Podle rozdělení na okresy měl největší potřebu zimních zásahů okres Vsetín, nejméně se pluhovalo na Zlínsku a nejméně posypových materiálů se spotřebovalo na Kroměřížsku.

Mírné počasí se pozitivně promítlo do stavu silnic. „Evidujeme mnohem méně výtluků a poruch, než je v tomto období obvyklé. Od začátku roku byly navíc provedeny práce, které se většinou realizují až na jaře, tedy výměny dopravních značek, osazení svodidel a zábradlí, pročištění příkop a propustků, údržba silniční zeleně. Finanční objem těchto prací, realizovaných v uplynulých třech měsících, je 41 milionů korun, tedy zhruba stejně, kolik stála v tomto období i zimní údržba,“ komentoval letošní výsledky zimní údržby silnic ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.