Podvodníci se vydávají na Facebooku za kamarádku a zneužívají údaje. Ženy z Hodonínska tak přišly o tisíce

ilustrační foto

HODONÍN – Uživatelé sociální sítě Facebook, ale i policisté zaznamenali případy napadání účtů a žádosti falešných přátel o přeposlání důvěrných dat nebo různých kódů. Dvě oběti z Hodonínska tak přišly o tisíce korun.

Podle policejního mluvčího Petra Zámečníka neznámý pachatel založil v Messengerr shodný účet, jaký měla kamarádka poškozené ženy, a zaslal jí zprávu. Podvodník ji žádal o sdělení jejího mobilního telefonního čísla. Ta v domnění, že se jedná o její skutečnou kamarádku, své telefonní číslo na fejkový profil poslala. Následně byla požádána o přeposílání PIN kódů potřebných pro účast v blíže nespecifikované soutěži, které jí budou doručovány na její mobilní telefonní číslo. Oslovená žena v domnění, že takto své kamarádce vypomůže, postupně poslala 11 PIN kódů, každý kód určený k platbě 600 korun. Až později kontaktovala svoji skutečnou kamarádku a zjistila, že ta od ní žádné PIN kódy nepožadovala. Bylo jasné, že se stala obětí neznámého podvodníka a přišla o 6600 korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Neznámý pachatel pokaždé zaslal přes aplikaci Messenger z fejkového profilu na profil ženy z Hodonínska zprávu, ve které ji žádal o zaslání telefonního čísla a jejího e-mailu. Ta to v domnění, že se jedná o její kamarádku, zaslala. Poté na její mobilní telefon přišla SMS zpráva s bezpečnostním kódem. Ten měla přeposlat své kamarádce na podvodně založený profil. Nneznámý pachatel pak odeslaným bezpečnostním kódem změnil poškozené na jejím Facebokoovém profilu a jejím e-mailu přístupová hesla a  majitelce tak k nim zamezil přístup. Pachatel později takto získaný profil použil k tomu, aby podvedl známého původní majitelky účtu. Požádal ho o zaslání mobilního telefonního čísla, a dále už byl scénář stejný. Na telefon známého přišly PIN kódy potřebné pro účast v blíže nespecifikované soutěži. Ty postupně přeposlal podle pokynů podvodníka, aniž by tušil, že přichází o 7200 korun. „Důrazně varujeme, nikdy prostřednictvím sociálních sítí nepřeposílejte podobné PIN kódy či jiné informace! Pozor také dávejte na to, s kým skutečně komunikujete, a ověřujte si informace zpětným telefonickým hovorem se skutečným majitelem facebookového účtu,“ varoval mluvčí policistů Petr Zámečník.