Na jihu Čech se ve středu počet lidí s Covid-19 nezvýšil

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V průběhu středečního dne nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou Covid-19 zůstal na úterní bilanci 155. Přibylo sedm nově uzdravených, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 28.

Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 270 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění Covid-19. Pozitivní nebyl žádný. „To je samozřejmě příjemná zpráva, nulový přírůstek jsme v našem kraji naposledy zaznamenali 5. dubna. Musíme ale zůstat nohama pevně na zemi. Zatím na datech nevidíme, jak vývoj epidemie ovlivnily uplynulé velikonoční svátky. To ukážou až dny následující,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V porovnání s kraji České republiky z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočteném na 100 tisíc obyvatel, si jižní Čechy s 24,34 nemocnými na 100 tisíc obyvatel stále udržují pozici regionu s nejmenším výskytem Covid-19 v naší zemi. „Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 7 888 osob. V povinné karanténě se ke středeční osmnácté hodině nacházelo aktuálně 493 Jihočechů,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Šéfka jihočeských hygieniků v této souvislosti znovu připomněla stále existující riziko nákazy i v sousedních regionech. A to nejen za našimi hranicemi v Německu či Rakousku, ale i u nás. K vnitrostátním oblastem s vysokým rizikem přenosu patří Praha, která má téměř 110 případů na sto tisíc obyvatel, ale v posledních dnech i Plzeňský kraj, kde je rizikovým ohniskem především příhraniční Domažlicko.

„V současném období epidemie je třeba vydržet a dodržovat nastavená opatření a hygienická pravidla. Vidíme, že jsou účinná a byla by škoda polevit v půlce. Obracím se proto téměř permanentně na veřejnost a prosím za seniory, za nemocné spoluobčany, vždyť jsou to naši blízcí, za kolegy v terénu, za hasiče a profesionály z dalších složek Integrovaného záchranného systému, kteří nejen tyto Velikonoce prožívali v práci při likvidaci následků lehkovážného chování jednotlivců: Vydržme to ještě a chovejme se tak chvályhodně, ohleduplně a zrale jako dosud. Jedině společně můžeme epidemii zpomalit a marginalizovat její následky,“ zdůraznila Kvetoslava Kotrbová.