Fakultní nemocnice Brno obnovuje operace, navýší počty odběrů krve

Zdroj: FN Brno

BRNO – Nemocnice začne v následujících týdnech pomalu obnovovat operace, které byly v souvislosti s výskytem koronaviru omezeny pouze na akutní a neodkladné výkony. Jelikož naroste počet operací, bude také potřeba více krve, proto se budou odběry navyšovat.

„Během zavedených opatření díky výraznému poklesu operativy nebylo nutné odebírat takové množství krve jako před krizí. Snížení počtu odběrů téměř na polovinu bylo účelové také vzhledem ke krátké době použitelnosti transfuzních přípravků. Nyní je ale potřeba, aby se dárci opět aktivně přihlašovali. Budeme je k tomu v následujících dnech také vyzývat,“ zdůrazňuje primářka Transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Z toho důvodu nemocnice oslovuje potenciální dárce pomocí sociálních sítí nebo sms. Dárci se mohou přihlásit na bezplatné telefonní lince 800 900 097 pro odběr v Brně, nebo na 800 700 061 pro odběr v Třebíči. Internetový objednací formulář stále z důvodu kyberútoku nefunguje. Stále je posílena bezpečnost osob. Každá z nich projde při vstupu do nemocnice triážovacím stanem, kde ji bude změřena teplota. Dárci jsou odbaveni přednostně a objednáni na určitý čas. Je také posílen desinfekční režim, osoby, které byly v zamořených oblastech, musí mít odklad odběru o 28 dní.