Když jde o každou vteřinu: Policisté v Rajhradě a ve Valticích bojovali o životy lidí

policejní hlídka v Rajhradu

BRNO-VENKOV, BŘECLAV – Dobrých zpráv není nikdy dost. Minulý týden prokázali jihomoravští policisté v Rajhradě a ve Valticích, že dokáží zachránit lidské životy do doby, než si případ mohou převzít zdravotní záchranáři.

V Rajhradě spadl sedmapadesátiletý řemeslník z výšky na schodiště tak nešťastně, že si přivodil život ohrožující úraz a upadl do bezvědomí. Avšak šťastnou náhodou se nedaleko pohybovala právě hlídka policistů, přičemž jeden z nich byl speciálně proškolený jako zdravotník – First Responder. U postiženého hlídka neprodleně započala s kvalifikovanou nepřímou masáží srdce a připojila ho na automatický externí defibrilátor. Přístroj výboj nedoporučil, a tak hlídka pokračovala další dlouhé minuty v záchraně života až do příjezdu záchranářů. „O kvalitě odborné pomoci ani na chvíli nezapochyboval přivolaný lékař, neboť dle jeho slov, šlo skutečně o každou vteřinu. Velký dík tak patří právě těmto policistům,“ uvedl mluvčí policie Petr Vala.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V neděli byla smíšená hlídka policistů a vojáků určená k ochraně zelené hranice na Břeclavsku vyslána k akutnímu případu infarktu myokardu. Do nedalekých Valtic přijeli bleskově a zjistili, že starší žena má zástavu srdeční činnosti a je v přímém ohrožení života. Na nic nečekali a zahájili okamžitou resuscitaci. Avšak vysilující desetiminutová nepřímá masáž srdce je téměř připravila o poslední kapky sil. „Naštěstí se jejich snaha vyplatila, ženu se podařilo udržet při životě a v kritickém stavu ji pak předali do péče přivolaným záchranářům. Ve velmi vážném stavu byla letecky transportována na koronální jednotku brněnské fakultní nemocnice. Pánové, všem mnohokrát děkujeme,“ uvedl policejní mluvčí  Petr  Zámečník.

Smíšená hlídka ve Valticích