Nemocnice v Pardubickém kraji postupně obnovují normální provoz

PARDUBICKÝ KRAJ – K uvolňování opatření dochází i ve všech pěti nemocnicích Nemocnice Pardubického kraje, tedy v Pardubické, Chrudimské, Orlickoústecké, Litomyšlské i Svitavské nemocnici, a postupně se rozbíhá normální provoz.

Činnost lůžkových zdravotnických zařízení byla vzhledem ke koronavirové krizi po několik týdnů omezena. Byly zakázány návštěvy a u nemocnic akutní péče došlo k zastavení plánovaných výkonů (operací a dalších zákroků). Celé zdravotnictví se muselo uzpůsobit zcela nové situaci, proto byla zajištěna dominantně urgentní medicína pro osoby bezprostředně ohrožené na životě nebo s okamžitou újmou na zdraví.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Toto opatření se nevyhnulo ani zdravotnictví v Pardubickém kraji. Jak dochází k uvolňování nařízení vlády a taky jak se pravidelněji plní zdravotnická zařízení ochrannými pomůckami (ústenky, respirátory, overaly, brýle…), mohou být obnoveny také plánované výkony jako operace či zákroky, které podle vyjádření lékařů snesly odkladu alespoň několik týdnů,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

K náběhu do normálního stavu však bude docházet postupně. Již koncem minulého pracovního týdne byly v krajských nemocnicích otevřeny ambulance specialistů a odborné poradny. „Následně budou plánovány operace a začne se chystat program tak, jak jsme byli zvyklí v minulosti. Proto prosím, aby všichni, kteří čekají na jakýkoliv zákrok a byl jim v uplynulých týdnech odložen, kontaktovali svého specialistu případně spádovou nemocnici a informovali se, jak se bude nyní postupovat. Jen žádám o trpělivost,“ dodal hejtman Netolický na svém facebookovém profilu.

Dobrou zprávou je i opětovná možnost přítomnosti tatínků u porodu. Musí ale splnit několik podmínek. Doprovod rodičky musí být bez známek onemocnění COVID-19 a mít tělesnou teplotu nižší než 37 °C. Měření teploty se provádí před vstupem do porodního boxu. Zároveň musí doprovod po celou dobu používat ochranné prostředky jako chirurgickou roušku (nepostačuje používání látkových nebo improvizovaných roušek) a další. Může se stát, že bude mít každá porodnice vlastní řešení. Ideální je proto kontaktovat přímo dané pracoviště.

„Tatínkové dostanou jednorázový oblek, chirurgickou roušku a návleky na boty. Podle nařízení ministerstva zdravotnictví musíme zamezit kontaktu s ostatními rodičkami, takže prosíme doprovod rodičky, aby si vzal s sebou případně svačinu a něco k pití. Nemůžeme tatínky nechat chodit k automatům na kávu či bagety,“ uvedla porodní asistentka z pardubické porodnice.

Foto: Jan Procházka a ilustrační