Vlaky mezi Plzní a Domažlicemi zrychlí na 200 km/h

Ilustrační fotografie, zdroj: cd.cz

PLZEŇSKÝ KRAJ – Už za dva roky bude dle informací Správy železnic zahájena dlouho očekávaná modernizace železniční trati mezi Plzní, Domažlicemi a státní hranicí s Německem, která bude rozdělena celkově do čtyř etap.

V té první se na úseku od Plzně do Stodu má vybudovat nová dvoukolejná elektrifikovaná trať o délce téměř devatenáct kilometrů. Povede převážně v nové stopě a vlaky po ní budou jezdit rychlostí až 200 km/h. Cestující jistě ocení i nové zastávky Líně, Zbůch a Chotěšov u Stodu. Podobu pak výrazně změní i stanice Stod.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V jedné z dalších etap se počítá se zrušením stávající tratě v úsecích Stod – Holýšov a Blížejov – Domažlic. Místo ní bude postavena nová dvoukolejná trať ze Stodu do Holýšova, na kterou naváže rekonstrukce a elektrizace stávající trati až do Blížejova a novostavba dvoukolejné trati Blížejov – Domažlice. I zde se uvažuje s rychlostí vlaků až 200 km/h.

Předmětem projektu je i optimalizace a elektrizace deseti kilometrů stávající jednokolejné trati od Domažlic na státní hranice s Německem. Cílem této stavby je zkapacitnění a zrychlení trati tak, aby byla konkurenceschopná v mezinárodní osobní a nákladní dopravě. Počítá se zde s rychlostí vlaků do 115 km/h. V rámci stavby bude zrekonstruována i zastávka Babylon. Stanice Česká Kubice už prošla kompletní rekonstrukcí v roce 2009, a proto zde dojde pouze k její elektrizaci.

Celý projekt bude spolufinancován Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy. Na vizualizaci podoby budoucí trati se můžete podívat na tomto videu.