Chytrá karanténa začne na Vysočině fungovat ve čtvrtek 23. dubna

Vysočina se připravuje na spuštění Chytré karantény. Foto ilustrační/Pixabay

VYSOČINA – Chytrá karanténa se na Vysočině oficiálně spustí ve čtvrtek 23. dubna. V úterý 21. dubna to potvrdil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Aby mohla fungovat podle potřeby, tým krajských hygieniků posílí trojice armádních mediků a k dispozici bude i dvoučlenný armádní odběrový tým.

„Po vzoru ostatních, už zapojených krajů se očekává, že armádní odběrový tým doplní naši dosavadní odběrovou sanitku záchranné služby a po určitou dobu budou fungovat souběžně. I pro území Kraje Vysočina platí, že výjezdy vlastních i armádních odběrových sanitek bude i nadále koordinovat zdravotnická záchranná služba,“ upozornil hejtman Kraje Vysočina s tím, že Vysočina nabídla pro rozběhnutí projektu kapacity svého odboru informatiky.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle informací ředitele krajské hygienické stanice se sídlem v Jihlavě Jana Říhy trasovací tým armádních mediků z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové posílil jejich pracoviště ve Žďáře nad Sázavou. Velení Krajského vojenského velitelství Jihlava potvrdilo, že armádní odběrový tým na Vysočině operuje už od minulého týdne a je k dispozici krajským záchranářům. Do začátku tohoto týdne má na svém kontě už 12 výjezdů. Jejich působení není zatím časově omezené, budou k dispozici podle aktuálních potřeb.
„Očekávám, že už v polovině příštího týdne budeme schopni společně s krajskými epidemiology posoudit první výsledky Chytré karantény v našem regionu,“ doplnil hejtman Jiří Běhounek.

Co Chytrá karanténa obnáší?

Pomocí moderních technologií má umožnit urychlené zjišťování potenciálně nakažených nemocí Covid-19. Součástí projektu je takzvaná vzpomínková mapa. Odborníci, respektive školení dotazovatelé, mohou vytvořit po souhlasu nakaženého z dat z jeho mobilního telefonu nebo platební karty za posledních několik dní trasu jeho pohybu. Mapa má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl a s kým se mohl potkat, a koho je tedy třeba kontaktovat, případně otestovat a umístit do karantény.