Na jihu Čech nepřibyl žádný nakažený. Nové ohnisko však hlásí sousední kraj

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Na jihu Čech hygienici během pondělí nezaznamenali žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou Covid-19 tak k pondělní osmnácté hodině v regionu zůstal na nedělních 160. Přibylo devět nově uzdravených, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 56.

Od nedělního do pondělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 90 nových vzorků osob s podezřením na možné onemocnění Covid-19. Pozitivní nebyl žádný. To je příjemná zpráva, ačkoli bylo vyšetřeno i vzhledem ke končícímu víkendu oproti našim obvyklým objemům poměrně málo vzorků. Poslední nulový přírůstek jsme v kraji zaznamenali minulý týden ve středu,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Další příjemnou zprávou určitě je, že za minulý týden, tedy od pondělí 13. do neděle 19. dubna hygienici v Jihočeském kraji zachytili celkem 11 nových případů Covid-19. O týden dříve to bylo 30 případů. „To je na jednu stranu povzbudivé, ale musím opět a opět vyzývat k opatrnosti a ohleduplnosti, za kterou svým spoluobčanům opakovaně velice děkuji. Ještě nemáme ani zdaleka vyhráno, a jediné, co můžeme s jistotou říct je, že bariérová opatření jsou účinná a Jihočeši až doposud ohleduplní a ukáznění,“ konstatovala Kotrbová.

V posledních týdnech se však výrazně zvýšil počet pozitivních případů u našich sousedů v Plzeňském kraji. Především na Domažlicku, kde vzniklo významné ohnisko s velkou koncentrací nových případů, a v posledních dnech i na Klatovsku. „Zaregistrovali jsme již bohužel import onemocnění z tohoto ohniska do jižních Čech. Prosím proto Jihočechy, kteří na Plzeňsko dojíždějí za prací, aby byli opatrní a dodržovali protiepidemická opatření, pokud možno i na pracovišti a v pracovním kolektivu,“ dodává Kvetoslava Kotrbová.

„Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 9 062 osob. V povinné karanténě se k pondělní osmnácté hodině nacházelo aktuálně 455 Jihočechů,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu Covid-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si i díky pondělní bilanci jižní Čechy udržují s 24,96 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k pondělní osmnácté hodině) nadále stabilní pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem Covid-19 v České republice.